Bazı sebeplerden dolayı hamile kalmak istemeyen bayanlar bu yazıyı dikkatlice okuyunuz. Hamile kalmamak için yapmanız gerekenler nelerdir?, hamileliği nasıl erteletebilirsiniz? Hamile kalmamak için almanız gereken önlemler nelerdir yazımızın sonunda bütün bu konular hakkında fikir sahibi olacaksınız.

Hiç bir şey olmaz denilip yaşanan bilinçsiz ilişkiler sonucu bebek doğumları oldukça arttı. Bunun yanında hastanelerden alınan raporlar sonucu kürtaj yaptıran birey sayısı da oldukça artmış durumda. Bu yüzden gebeliği önlemenin yollarını bilmeniz gerekmektedir. Tabi ki de gebeliği önlerken kendi sağlığınıza zarar vermemeli ve ileride bebek sahibi olma olasılığınızı azaltmamalısınız.

Gebeliği Önleyen Yöntemler

DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ

Kalıcı ve kalıcı olmayan yöntemler olmak üzere doğum kontrol yöntemleri ikiye ayrılır. Bu yöntemler uygulanırken kesinlikle uzman bir doktorun tedavinizde bulunması gerekmektedir. Kalıcı olmayan yöntemler kısa sürelidir ve siz bu yöntemi uygulamayı bıraktığınız anda tekrar gebe kalabilirsiniz. Kesinlikle yumurtalığınıza ve yumurta sayınıza zararlı bir etkisi bulunmamaktadır.

1.) Hamile kalmak istemeyen bayanların en çok kullandığı yöntem doğum kontrol hapları almaktır.. Doğum kontrol hapları düzenli bir şekilde kullanıldığında kısa süreli doğurganlığınızın önüne geçmektedir. Bu yöntem Türkiye ‘de en sık kullanılan ve en çok olumlu yorumu lan bir yöntemdir. Adet zamanınızın ilk günü hap alınmaya başlar. Hemen hemen her kutuda 21 hap bulunmaktadır. Kutunuzdaki ilaçlarınız bittiği anda 7 günlük bir ara verilmektedir. Haplar bitince bir hafta sonra adet kanamaları tekrar başlar.

2.) Gebe olmak istemeyen bayanların kullanabileceği diğer bir yöntemde hamilelikten koruyan aylık iğnelerdir. Bu iğne sayesinde erkek sperminin bayanın yumurtalığına yerleşmesi engellenmektedir. Yumurta döllense bile rahime yerleşemez.

Bunların dışında az da olsa kullanılan diğer yöntemler doğum kontrol bantları ve hamilelikten koruyan çubuklardır. Doğum kontrol bandı vücudun herhangi bir yerine yapıştırılır ve aylık etkisi bulunmaktadır. Hamilelikten koruyan çubuklar ise uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler