Son zamanlarda üretimleri oldukça arttırılan sahte parfümlerin kullanımı ülkemizde oldukça artmış durumda. Yasal olmayan ve steril ortamlarda yapılmayan sahte parfümler oldukça ucuz bir maliyete elde edilip oldukça düşük bir ücrete satılmaktadır. Kokusu orjinal parfüme oldukça benzemekte ama kalıcılığı konusunda kesinlikle orjinal parfümü aratmaktadır. Dış görünüşü aynıdır ama içindeki kimyasallar kesinlikle farklıdır.

Düşük maliyet ve orjinali ile benzer kokuya sahip olması yüzünden tercih edilen sahte parfümlerin sağlığınıza zarar verebileceği açıklandı. İlk zamanlarda etkilemese de ilerleyen zamanlarda sahte parfümler kalıcı olabilecek sorunlara yol açabilir.

Uzman cilt doktorları son zamanlarda bu sahte parfümlerin ne gibi zararları olabilir diye araştırma yapmaya başladılar. Orjinal parfümlerden çok çok düşük bir ücrete tedarik edilebilen bu sahte parfümlerin içlerinde bulunan kimyasalların ne olduğu bilinmemektedir. Bu kimyasalların cildinizde kırmızı kızarıklıklara, yüz ve boyun çevresinde kaşıntılara ve ten renginin değişmesine sebep olabileceği açıklandı.

Kullanılan parfümlerin orjinal bayilerinden alınması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, paraben adlı maddeye çok dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Orjinal parfümlerde bile sık olmasa da kullanılan bu maddenin cildinize zarar verebileceği  söyleniyor. Bu yüzden paraben maddesi içermemektedir yazan parfümlerin alınması tavsiye ediliyor.

Ayrıca sahte parfüm kullanan insanlarda solunum yolları rahatsızlıkları, tıkanmalar, nefes almakta geçici zorluklar yaşandığı da uzmanların dikkat ettiği konulardan bir kaçı.


admin

Bir yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. ortalık sahte parfümden geçilmiyor. yılbaşı öncesi 4.5 milyon şişe yakalandı İstanbulda. hem sağlığı tehdit ediyor hem keseyi. ucuz alacak kadar zengin değilim…

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler