Çinko Eksikliğinin Vücuda Zararları

30 Haziran 2020 tarihinde eklendi, 476 kez okundu.

Vücudumuzda 2 veya 3 gram miktarında bulunan çinko önemli etkisi olan bir elementimizdir. En fazla büyüme ve gelişimde kendini gösteren çinko nörolojik fonksiyon, bağışıklık sisteminde etkilidir. Bu mineral protein sentezini gerçekleştirir. Az miktarda olması sanılmasın ki etkisi de azdır. Bir mg azlık veya çokluk durumunda bedenimizde çok farklı reaksiyonlar görülür. Çinko eksikliğinin vücuda zararları bu sebeple gözlemlenebilir.

Ne Kadar Çinko Almalıyız?

Birçok farklı organımızın çalışma faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli olan bu çinko minerali her bireyde ihtiyacı farklı olabiliyor. Cinsiyet ve yaş gibi unsurlar bu farklılığı meydana getiren etkenlerdir. Bebeklerde 7 mg, çocuklarda 11 mg, yetişkin bir bireyde 15 mg’dir tahmini alım ihtiyacı çinkonun

Çinko Vücudumuzda Ne İşe Yarar

Özellikle enzim ve hormon üretiminde gerekli olan bu mineral üreme fonksiyonu ve bağışıklık sisteminde en önemli yapı taşıdır.

Çinko Eksik Olması Durumunda Neler Görülür

Bu önemli mineral çinko eksikliğinin vücuda zararları olur. Eksikliğin görülme durumunda ise saçlarda dökülme gerçekleşir. Cansız ve mat saçlar, kendini yenileyememiş cilt çinko eksikliğinde karşılaşabileceğimiz olgulardır. Tırnaklarda oluşan beyazlık ve kırılmalar çinko eksikliğinde meydana gelen durumdur.

Vücutta intihabı azaltmada önemli rolü olan çinko eksik olduğu takdirde ağız kenarlarında uçuk oluşumu görülebilir. Ciltte oluşan yara hızla iyileşemez. Tüm bunların yanında ileri seviyede eksiklik şeker hastalığı veya kanser gibi hastalıklara sebep olabilir.
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git