Günümüzde yaygın olan alkali diyeti en basit zayıflama yöntemlerinden biridir. Alkali diyeti, vücudumuzda bulunan PH oranını dengeleyip asit oranını minimuma düşürür. Alkali diyeti aynı zamanda sağlıklı bir bünyeye kovuşmamızı da sağlar. Günlük gıda tüketiminiz asit içeriyor ise, alkali gıdalar tüketerek vücudunuz sağlık kazanır. Alkali yiyecekler ve içerecekler tüketildiğinde idrar yolu sayesinde vücut asitten kurtulur.

Alkali Diyetinde Tüketilmesi Gereken Gıdalar

İlk dikkat etmemiz gereken yağlar olmalıdır. Her yemeğe kullandığımız katı yağ yerine artık zeytinyağı, balıkyağı, avokado yağı kullanmalıyız. Sebze ve meyvelerde aradığımız hormonsuz ve tazelik olmalıdır. Kesinlikle asitli içecekler, konserve edilmiş yiyecekler ve kömürde pişen etlerden uzak durmalısınız.

Alkali Diyeti Nasıl Yapılır?

Alkali diyeti diğer diyetler gibi sıkıcı değildir. Sürekli aynı gıdaları tüketmenize gerek yok fakat size zararlı gıdalardan uzak durmayı asla unutmayın.

Kahvaltı Önerilerimiz

Karabuğday ekmeği bir veya iki dilim yenmelidir. Salata, marul, biber, domates gibi tüm yeşillikler az miktarda zeytinyağı ve limon katarak tüketilebilir. Peynir seçiminiz lor peyniri tuzsuz olmalıdır. İsteğe bağlı koyun ve keçi peyniri de tüketebilirsiniz. Zeytinlerde yeşil veya siyah olabilir, tuzsuz olmak suretiyle. Bir adet suda kaynamış yumurta yada omlet tercihiniz olabilir. Çayda tek tercihiniz yeşil çay olmalıdır. Dilerseniz hafta da bir kahvaltınıza fındık veya ceviz ekleyebilirsiniz.

Öğle Yemeği Önerimiz

Sebze çeşitlerini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz fakat az zeytinyağı veya buharda pişirmeniz gerekir. Her türlü baklagil çeşidi, balık çeşitleri, haşlama patates, kepekli makarna türleri tercihiniz olabilir. Tabi ki yemeğin yanında dilediğiniz kadar salata tüketebilirsiniz.

Ara Öğün Önerimiz

Bir adet avakado, on adet badem ve dilediğiniz meyveden iki adet yiyebilirsiniz. İki tatlı kaşığı Hindistan cevizi sütünüzü de eksik etmeyin.

Akşam Yemeği Önerimiz

Haşlama kırmızı veya beyaz etler yani tavukgöğsü, dana eti, kuzu eti, pirzola, pastırma, ciğer, somon balığı olabilir. Sebze türleri de yenebilir fakat asla tam pişirmeyin ve bu şekilde tüketin. Ekmek dilimlerinizde de hiçbir öğün sınırı aşmayın.

Gün içerisinde de bolca alkali sıvı tüketin.


editor

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir