Ağız ve diş sağlığı denilince genel olarak ilk akla gelen diş fırçalamaktır. İnsanlar genelde diş fırçalandığında ağız bakımı yaptıklarını sanmaktadır. Oysa ağız bakımı sadece dişlerden ibaret değildir. Diş, diş eti, dil, damak, dudak ve gırtlak dahil birçok organımız bu konunun içinde tutulmalı ve gerekli özen gösterilmelidir.

Ağız içinde ve boğazımızda bulunan floranın (bakteri topluluğu diyebiliriz) bozulmamasına önem göstermek hem ağız ve diş sağlığı açısından hem de diğer birçok hastalıktan korunmak açısından oldukça önem taşır.

Ülkemizde ağız ve diş sağlığına çok önem verilmemekte, diş fırçası dahil diğer bakım araçları kullanılmadığı gibi, diş hekimlerine de sadece diş ağrısı ya da diş kaybı olmadan gidilmemektedir. Oysa her altı aylık periyotlarda diş hekimi muayenesi yapılmalı, diş minesinin en çok ihtiyacı olan florlu diş macunları ve sular tüketilmeli, içerisinde zararlı madde bulunmayan macunlar kullanılmalı, diş ve dişetine uygun doğru fırça seçilmeli, diş ipleri tercih edilmeli, aşırı sıcak ve soğuk içeceklerin zararı unutulmamalıdır. Çay, kahve, karbonhidratlar, sigara ve asitli içeceklerin tüketimi diş eti ve minelerinin hasarına neden olacağından molalarda dişe yararlı olan süt ve flor içeren sular tercih edilmeli.

Diş sağlığının tehlikeye girmesi tüm vücudun tehdit altında olması demektir. Diş sağlığı bozulması ağız içi yaralardan, organ hasarına hatta kardiyolojik hastalıklara (endokardit – miyokardit gibi kalp zarı iltihabı) neden olacak sonuçlar doğurmaktadır. Bu yüzden ağız, diş ve dişeti bakımı hayati önem taşıdığı gibi yaşam kalitesini etkileyen önemli bir faktör ve görsel zenginlik sunmaktadır.

Hayatımızda bu kadar önemli bir yeri olan bu sistemin korunması da çok önemli ve zordur. Saydığımız tüm yöntemlerin haricinde başka bilmediğimiz tehditler de bulunmaktadır.

Bilinçsiz antibiyotik ve ilaç kullanımı en büyük sorunu işaret eder. Yanlış kullanılan ilaçlar, diş çekimi öncesi verilen bazı yanlış antibiyotikler bile hayati önem taşımaktadır. Antibiyotik ve ilaç kullanımı ağız ve boğaz floramızın bozulmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bir doktor tavsiyesi olmadan gelişi güzel ilaç kullanılmamalı, yılda iki kez diş hekimi muayenesinden geçilmelidir. Unutulmaması gereken en önemli unsur yemeklerden sonra diş fırçalamak ve bu sayede ağızdaki besin artıklarını yok etmek olacaktır. Aksi takdirde ağzımızdaki bakteriler bu kalıntıları parçalayarak salgılanan asitlerle diş çürümelerine yol açar.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler