Boğaz Ağrısı Sebepleri Nelerdir

11 Mart 2019 tarihinde eklendi, 4.067 kez okundu.

Özellikle kış aylarında sıklıkla görülen sağlık sorunlarından biri boğaz ağrısıdır. Boğaz arısının ana nedeni bakteriler ve virüsler. Diğer boğaz ağrısı sebepleri nelerdir; grip, soğuk algınlığı gibi enfeksiyona neden olan virüsler, akut sinüzit, reflü, aşırı ses kullanılmasından dolayı boğazın tahriş olması, aşırı soğuk, sıcak ya da baharatlı yiyecekler boğaz ağrısına neden oluyor. Nedenlerine bağlı olarak bulaşıcı olabilir.

Sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi, mineral ve vitamin ağırlıklı yiyeceklerin tüketilmesi, günde en az 2-2.5 litre su tüketilmesi ile boğaz ağrısına neden olan virüslerden korunmanız mümkün olacak. Bunun yanı sıra alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan da uzak durulması gerekiyor.

Boğaz Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda kuruluk hissedilmesi, sesin kısılması, hırlama, tıkanıklık, sinüs ağrısı, ateş, öksürük, halsizlik, lenf bezlerinde şişlik, hapşırma, kusma ve mide bulantısı boğaz ağrısı belirtileri arasında yer alıyor. Bu tip belirtilerde doktora başvurmanız gerekir. Boğaz ağrısının en önemli nedeni ise kronik faranjit. Mikrobik enfeksiyona bağlı olmayan hastalıklar dışında boğazın aşırı derecede tahtiş olmasından dolayı ortaya çıkan boğaz bölgesindeki mukozanın iltihaplanması faranjit olarak adlandırılır.

Boğaz ağrısı sebepleri nelerdir; sigara kullanımı, reflü gibi nedenlerde boğazda enfeksiyon oluşmasına neden olur. Boğaz ağrısının tedavisinde gargara, pastil gibi lokal tedavi yöntemleri uygulanır. Genellikle hastaların bol bol sıvı tüketmesi önerilir. Ayrıca bağışıklık sistemini desteklemek adına ise vitamin takviyesi gerekir.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git