EHEC (E.Coli)

13 Mart 2019 tarihinde eklendi, 4.035 kez okundu.

Avustralya asıllı bir doktor olan Thedor Von Escherich tarafından bulunan bir çeşit bakteri türü EHEC ( E.Coli ) insanların ve hayvanların bağır sistemlerinde bulunur.  Vücutta K vitaminini absorbsiyonuna katkı sağlar. Bunun yanı sıra vücutta yer alan selülozun parçalanmasında da etkilidir. 1982 yılında saptanmış olan E. Coli 0157:H7 ise en zararlı bakteri türüdür. Çok tehlikeli bir zehir salgılar ve böbrekte, beyinde ve bağırsakta yer alan alıcı hücrelerin ölmesine neden olur.

EHEC Nedir?

1. coli olarak da adlandırılan EHEC’in nereden geldiği gizemini koruyor. EHEC bir bakteri türü olmakla beraber yararlı ve zararlı çeşitleri de var. Genellikle strese bağlı olarak sığırların E.coli barındırmaya daha çok yatkın oldukları söylenir. En çok hamburger etlerinde bulunur Hamburger etinde 100 farklı sığır etinin karması bulunur. Bu etler iyi kalite etler değildir. Artık süt veremeyen yaşlı hayvan etleridir. Sık sık hamburger zehirlenmesinin en önemli nedenlerinden biri etlerde E.coli bulunmasıdır.

1970’li yıllarda hamburger zehirlenmesi E.coli zehirlenmesi olarak tanımlandı. 1977 yılında ise Kanada’daki ünlü fast food dükkanında satılan hamburgerler yüzünden rahatsızlanan insanlar ile duyuldu. Sancılı bir karın ağrısı, kanlı ishal oluşumu izlenen genel semtomlar arasında. Bazı durumlarda tedavisi mümkün olmayan ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Özellikle yaşlılar ve çocuklar üzerinde çok daha etkili olduğu saptandı.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git