Bademin Faydaları

9 Temmuz 2020 tarihinde eklendi, 364 kez okundu.

Badem, ülkemizin çeşitli bölgelerinde yetişebilen hem lezzetli hem de besin değeri oldukça yüksek yağlı tohumlar dediğimiz gruptan olan bir yiyecektir. Acı badem ve tatlı badem olmak üzere ayırdığımız bademin stresten kansere kadar birçok faydasından söz etmek mümkündür.

Acı badem yağı ateşi düşürür, bağırsak hareketlerini artırarak sindirime yardımcı olur ve idrar söktürücü özellik gösterir. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. İyi bir cilt bakım ürünü olarak kullanılabilir, aynı zamanda seyreltilerek cilde uygulandığında cilt hastalıklarına karşı etki gösterir. Strese, yorgunluğa karşı masaj yağı olarak da kullanılmaktadır. Bağırsak kurtları, mantar ve enfeksiyon hastalıklarıyla ve anti kanserojen özelliği sayesinde kanserle savaşır.

 Tatlı badem, bir Omega 3 kaynağıdır. Kanın pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önlediğinden, kalp ve damar dostudur. Kolesterolü düşürür, kalp krizi riskini azaltır. Yapılan araştırmalarda badem tüketimi fazla olan bireylerde safra kesesi taşı oluşumunun, tüketmeyenlere oranla çok daha düşük olduğu tespit edilmiş, bu sebepten safra kesesi taşı oluşumunu engellediği düşünülmektedir. Kuru ciltler için besleyicidir, içerdiği A, B1, B2, B6 ve E vitaminleri sayesinde cildi besler, kırışıkların azalmasında etkilidir. Bir pamuğa damlatılan birkaç damla badem yağı makyaj temizleyici olarak kullanılabilir. İçerdiği vitaminler sayesinde vücut direncinin artması, yaraların iyileşmesinde faydalıdır. İçerdiği çinko minerali sayesinde gebe kalmayı kolaylaştırır. Bol miktarda kalsiyum, magnezyum, fosfor içerdiğinden kemik sağlığı için oldukça yararlı bir besindir. Diyabet hastalarında kan şekerinin düzenlenmesinde ya da adet döneminde kan şekeri düşüşünün önlenmesinde bademin büyük faydaları görülmektedir. Yüksek kalorili olmasına rağmen kontrollü tüketildiğinde yüksek oranda besin lifi içermesinden dolayı tokluk hissini arttırır, bu sayede kilo alımını azaltır, yani obeziteyle savaşta kullanılması gereken önemli besinlerden biridir. Gösterdiği antioksidan özelliği sayesinde vücut sağlığını korur.  Kanserle mücadele eden bir besindir. Kanser hücrelerinin yayılma hızını azalttığı tespit edilmiştir. Lavanta yağı ile birlikte kullanıldığında sedef,  egzama gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Haftada birkaç kez saça uygulandığında saç dökülmelerini önemli oranda azalttığı görülmektedir. Kan dolaşımını arttırır, bebek ve çocukların büyüme ve gelişmesine katkı sağlar.
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git