İnsanların en çok rahatsız oldukları sorunlardan bir tanesi ağız kokusudur. Ağız kokusu olan insanlar toplu bir ortama girmek istemezler, başkalarını rahatsız ettiklerini düşünerek soyutlaşırlar. Bu çok normal bir hastalıktır aslında ama toplum içerisinde çok rahatsızlık çekmenize sebep olabilir.

Öncelikle ağız kokusunun sebepleri öğrenelim daha sonra da ağız kokusunun önüne geçebilmek için neler yapılabilir ona bakalım.

Ağız Kokusunun Sebepleri

Ağız kokusunun en büyük sebebi bakımsız dişler topluluğudur. Eğer kırık, çürük, içi oyuk, iltihap kapmış dişleriniz varsa ve bakımını yaptırmıyorsanız ağız kokusu ile başa çıkmanız olası ama zor. Aynı zamanda sigara kullanımı ve kullanımdan sonra ağız çalkalamama yüzünden oluşan paslı bir dil kötü ağız kokularına sebep olur.

Aynı zamanda ülser hastalığı,mide rahatsızlıkları, sindirim yolunda oluşan aksaklıklar sonucu da ağız kokusunun kötüye gitme sebeplerindendir. Bunların yanında alınan bazı yiyecekler de ağız kokusuna sebep olabilir. Fırçalanmayan dişler arasına girmiş yemek artıkları da oldukça kötü sonuçlara sebep olabilir.

Ağız Kokusu Önleme Yöntemleri Nelerdir

Ağız kokusunun sebebini öğrenebilmek için uzman bir diş doktoruna gitmek gerekebilir. Çünkü ağız kokusunun sebebi günlük alışkanlıklarımızdan ve en basiti diş fırçalamamamızdan kaynaklanabilir. Bunun yanında yukarıda belirttiğimiz gibi dişlerdeki kırık çürük vs. yüzünden ağız kokusu da yaşayabilirsiniz. O yüzden yapılması gereken ilk şey gerekiyorsa diş doktoruna giderek dişlerinizin tedavisini yaptırmaktır.

Diş doktoruna gittiğinizde çürük,kırık ve iltihaplı dişlerin tedavisi yapılır ve bu tedavi ağız kokunuzun önüne geçmenizde yardımcı olabilir. Bütün tedavilerinden ardından siz bir hafta sonra geri gelmeniz önerilir. Eğer döndüğünüzde ağız kokunuz yok ise problemin dişlerinize olan bakımsızlıktan olduğunu anlarsınız.

**Ağız kokusunun önüne geçmenin en önemli yolu ise günde 2 yada 3 defa dişlerinizi fırçalamaktır.Unutmayın sadece 5-10 dakikanızı alacak ve geleceğinizi yakından ilgilendiren bu bakımı atlamamalısınız.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexus



Facebook Paylaş

Etiketler