Extacy Zararları

20 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 3.035 kez okundu.

Extacy diye tabir edilen keyif verici ve uyarıcı haplar MDMA yani Metilen Dioxi Metamfetamin türevinden yapılan küçük tabletler halinde satılan haplardır. Ülkemizde satışı ve kullanımı kesinlikle yasaktır. Satışı yasak olmasından dolayı yasal olmayan yollardan üretilirler bu sebeple de hiçbir denetime tabii değildirler. Bu kullanıcı için büyük sıkıntı yaratmasına rağmen, bağımlılık derecesindeki kullanıcılar için hiç de önemli olmadığı görülmektedir. Extacy yasaklı maddelerden olmasına rağmen rahatlıkla bulunabilmektedir. Son yılların en çok kullanılan uyuşturucu maddeleri arasındadır. Extacy tablet olarak alındıktan itibaren yarım saat ile bir saat arasında etkisini göstermektedir. Toplam etkisi dört ila altı saat arasında değişmektedir. Bu süreç içerisinde merkezi sinir sistemine ve beyne direkt etki eder. Bunun sonucunda vücut kendi ısısını kontrol etmekte zorlanır. Aşırı terleme ve sıvı kaybı meydana gelir. Extacy kullandığında aşırı sıvı tüketmek de zehirleyici ve ölümcül olmaktadır. Sıvı tüketmemek de aynı şekilde ölümcül sonuçlar doğurur. Bir anlık heyecan ile karar verilerek kullanılan bu tarz uyarıcı ve uyuşturucu maddeler maalesef ki kişiyi ölüme kadar götürebilmektedir.

Extacy Kullanımı Ölümcül Sonuçlar Doğurur

Extacy’nin uzun süreli kullanımı insanı adeta içerden yiyerek bitirir. Extacy’nin zararlarını aşağıdaki listeyle özetleyebilmek mümkündür:

  • Vücudun bağışıklık sistemini zayıflatır. Bunun sonucu olarak artık hastalıklara daha açık biri olursunuz. Örneğin normal yaşantınızda belki hiç olmayacağınız bir hastalığa anında yakalanarak çok uzun sürede iyileşirsiniz.
  • Psikolojik olarak çöküntü yaşatır. İlk etapta kullanımında aşırı özgüven, aşırı şefkat ve sadakat hissiyatları duyabilirsiniz ancak uyuşturucunun etkisi geçtikten sonra normal zamanda olduğunuzun da daha altında bir yaşam kaliteniz olur. Bu sebeple tekrar uyuşturucuyu kullanmak isteği doğar. Bu döngü siz bitene kadar devam eder. Sizin bitmeniz demek ölmeniz demektir.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git