öfke kontrolü nasıl sağlanır, Çağımızın önemli sorunlarından biri olan öfke kontrolü sağlayamama, hayatın daha karmaşık bir hâl alması, nüfusun kalabalıklaşması, türlü türlü iş çeşitlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte olumsuz etkisini her geçen dönem daha fazla hissettiriyor, doktorlar bu konu üzerinde daha fazla mesai yapıyor. Böylesine bir konu için doktora gitmenize pek de lüzum yok. Eğer her şeyi başından itibaren kontrolünüz altına alır ve bilinçlenirseniz öfke kontrolü konusunda da sıkıntı yaşamazsınız. Biz de bu yazımızda sizlere öfkenizi nasıl dindirebileceğinize dair sürekli uygulamanız gereken öneriler sunduk.

Öfkeyi kontrol altına almanın yolları

Öfkeyle başa çıkabilmek mümkün. Sizi özellikle neyin öfkelendirdiğini fark ederseniz, baş etme yolunu da bulabilirsiniz. Uzman Klinik Psikolog Kulkara bunun için dikkat edilmesi gereken basit ama etkili kurallar olduğunu belirterek, bu kuralları şöyle sıralıyor:

• Öncelikle bedeninizden gelen sinyalleri dinleyin. Onlar çok çabuk kendini fark ettirir. Unutmayın karşıdan öfkeli insan korkutucu görünür ve karşınızdaki kişi savunmaya geçer.
• Kendi öfkenizi ve seyrini tanıyın.
• Ortamı bir süreliğine terk edin. Ama bu kişi eşiniz ise geri geleceğiniz bilgisini verin. Bu terk edişin, sakinleşmek için aldığınız bir mola olduğunu söyleyin.
• Yorum yapmadan önce karşınızdakine soru sorun. Dikkatinizi onun yanıtlarına yoğunlaştırın.
• Duygu ve düşüncelerinizi net ifade etmeyi öğrenin.
• İşin içinden çıkamıyorsanız konuşmayı başka bir zamana erteleyin.
• Eğer öfkelendiğiniz ve pişman olduğunuz bir davranış gerçekleştirdiyseniz hangi aşamada olursanız olun özür dilemeyi bilin ve pişmanlığınızı ifade edin.

Ancak çaba göstermenize rağmen hala öfkenizi kontrol edemediğinizi düşünüyorsanız bir uzmana başvurabilirsiniz.


admin

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler