Hamileliğinizin dördüncü ayına girdiyseniz, şimdi bedeninize aynadan baktığınız zaman hamileliği daha net fark edebileceksiniz. Vücudunuzdaki önemli değişiklikler gebeliğin dördüncü ayında başlayacaktır. Bu süre zarfında, hem sizin hem de çocuğunuzun sağlığı için önemli olaylar meydana gelir ve bazı hususlara dikkat edilmelidir.

4 Aylık Hamilelikte Anne Ve Çocuğun Gelişimi

Gebeliğin dördüncü ayında anne kendini çoğunlukla yorgun ve gergin hisseder. Bazı kadınlar kalçalarda ve varisli damarlarda ince kırmızımsı çizgiler olduğunu fark eder. Benzer çizgiler göğüste de görülebilir. Her iki durum da hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler ile ilişkilidir. Doğumdan sonra, bu çizgiler kaybolur ve tamamen kaybolur.

Bikini çizgisinin yakınındaki bölgede doğumdan hemen sonra kaybolacak olan kahverengi bir çizgi oluşabilir.

Beyazımsı akıntı gözlemlenir.

Diş etlerinde kalınlaşma ve kanama görülebilir.

Kan hacmi artar ve kan damarları çatlayabilir. Bu sebeple hamilelik sırasında burun kanaması şikayetleri 4. ayda görülebilir. Gereğinden fazla olduğuna inanırsanız doktorunuza danışmaktan çekinmemelisiniz.

Gebeliğin dördüncü ayında kan dolaşımının artması nedeniyle hemoroit olasılığı artabilir.

4 Aylık Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dördüncü aydan itibaren dar kıyafetlerinizi artık dolaba koymalısınız. Alışveriş yaparken uygun ve geniş eşyalardan yana seçim yapmalısınız. Hamileliğin 4. ayında kanama nadiren de olsa görülebilir.

Makyaj yapıyorsanız azaltmayı deneyin. Bu süre zarfında, cildiniz hormonal hareketlilik nedeniyle savunmasız hale gelecektir. Bununla birlikte, gebelik hormonlarının konsantrasyonu nedeniyle, yüzünüzde hamilelikten önce olmayan pigmentasyonda bir artış meydana gelir. Salatalık veya kemik iliği suyu ile pişirilmiş buz küpleri durumun iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Ailenizin varisli damarlarda genetik bir sorunu varsa, bir doktora danışmalısınız.

Annelik Dünyası

 


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler