cilt bakımı hataları, Cildimizi daha güzel ve sağlıklı hale getirmek isterken bazen farkında olmadan yaptığımız yanlışlar nedeniyle bu olay tam tersine tepip, daha kötü gözükmemize neden olabilir. Bunun önüne geçmek için en önemli detay tecrübedir; olgun kadınların çok daha güzel makyaj ve cilt bakımı yaptığını zaten fark etmişsinizdir. Ancak doğru bilgiler sayesinde tecrübeye gerek kalmadan, o kötü süreci yaşamadan da düzgün bir cilt bakımı yapabilirsiniz. Biz de bu yazımızda sizlere cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğini yanlışları düzelterek gösterdik.

 

Yüzünüzü ne kadar çok yıkarsanız o kadar iyi

Zararı:

Sürekli cilt temizliği cildin doğal dengesini bozar.

Yöntem:

Cildinizi her aklınıza geldiği zaman değil, gerektiği zaman temizlemelisiniz.

 

Yüzünüze uyguladığınız ürünü boynunuza uygulamamak

Zararı:

Yüzünüze uygulayıp boynunuza uygulamadığınız her şey yaşlanma izlerinin en hızlı görüldüğü yerlerden birisi olan bu bölgeyi kötü etkiler. Güneş koruyucu ya da besleyici bakım maskelerinin uygulanmadığı boyun daha hızlı yaşlanır. Ayrıca yapılan makyaj, bu bölgeye uygulanmadığında yüzünüzde maske gibi duracaktır.

Yöntem:

Kısa ve net: Yüzünüze uyguladığınız her şeyi boynunuza da uygulayın

 

Sigara içmek ya da içmeseniz bile içilen bir ortamda bulunarak dumanla doğrudan temas halinde bulunmak

Zararı:

Sigara dumanında bulunan kimyasallardan karbon monoksit, katran, nikotin vb. gözeneklere işleyerek cildin elastikiyetini bozar. Bu da cildin erken yaşlanmasını ve kendini yenileme özelliğini etkileyen zararlı yapılar oluşturur.

Yöntem:

Sigaradan elinizden geldiğince uzak durmaya çalışın. İçilen ortamda bulunmanız durumunda da, eve döndüğünüzde duş alın. Ardından da cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı C ve E vitamini içeren, antioksidan özelliği taşıyan bir nemlendirici kullanın.

 

Makyaj bazı olarak uyguladığınız ürün tam olarak emilmeden, fondöten uygulamasına geçmek

Zararı:

Bu durum fondöteninizi incelterek; kapatıcılığını ve kalıcılığını azaltacaktır.

Yöntem:

Uygulanan baz veya kremin cilt tarafından emilimi için ortalama 60 saniye yeterlidir. Ancak makyaj için vaktiniz kısıtlıysa durumu hızlandırmak için, bir peçete yardımıyla fazlalığı hızlıca alıp, fondöten uygulamasına geçebilirsiniz.

 

Bir başkasına iyi gelmiş bir maskeyi ya da ürünü kendi cildinize de iyi geleceğini düşünüp uygulamak

Zararı:

Her maske/ürün her cilt tipine uygun değildir. İçindeki maddelere bağlı olarak cildinizi olduğundan daha kuru ya da daha yağlı bir hale getirebilirsiniz.

Yöntem:

İçindeki maddelerin ciltte yaratacağı etki araştırılmalı ve buna göre uygulanmalıdır.

 

Bacaklarınızı traş ederken traş kremi yerine, sabun ya da vücut şampuanı kullanmak

Zararı:

Bu ürünlerin nemlendirici özelliği olmadığı için cildi traş esnasında korumazlar. Bu da traş sonrası kurumalara, pul pul dökülmelere ve tahrişe yol açar.

Yöntemi:

Mutlaka kadınlara özel traş kremleri veya jelleri kullanın. Böylece hem pürüzsüz hem de nemlenmiş sağlıklı bir bitiş elde edersiniz. Eğer acil bir durumda kalırsanız da sabun ya da vücut şampuanı yerine saç kremi tercih edin.

 

Cildinize her gün ya da aynı gün içinde birden fazla peeling yapmak

Zararı:

Ölü hücrelerden cildi arındırmak için yararlı olan peeling işleminin de fazlası zarar! Fazla peeling uygulaması, cildin doğal koruyucu lipid yağ bariyerini ortadan kaldırır ve cildin doğal yapısını bozar.

Yöntem:

Cilde her gün peeling yapmak yerine gün aşırı peeling uygulayın. Aynı gün içerisinde birden fazla kez yapmayın. Ayrıca yüzünüzü aşırı ovalama gerektirmeden ölü hücrelerden arındıracak temizleyici jeller tercih edin.

 

Kullandığınız cilt ürünlerini sürekli değiştirmek

Zararı:

Sürekli kullandığınız ürünü, etkinliğini yitirdiğini düşünerek değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak cildiniz deneme tahtası değildir ve ihtiyaçları doğrultusunda değişikliğe gitmelisiniz.

Yöntem:

Cilt ürünlerinizi, cildinizin dönemsel gereksinimlerine göre değiştirmelisiniz. Örneğin baharda cildiniz kuruyorsa, nemlendirici özelliği daha yoğun bir nemlendirici kullanmalısınız.

 

Üzerinde ‘organik’ yazan her ürünü almak

Zararı:

Piyasada pek çok ürün, daha çok satılma kaygısıyla ”organik” adı altında sunuluyor. Bu ürünler, kimyasal kullanımının yasak olduğu kişilerde(hamile kadınlar, kanser hastaları, kanser hastalığını atlatmış kişiler…) istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Yöntem:

”Organik” ifadesine değil, ”Sertifikalı Organik Ürün” olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Siyah noktalardan temizleme bandı ile tam anlamıyla kurtulabileceğini düşünmek

Zararı:

Temizleme bantları sadece yüzeysel kirleri temizler. Gözeneklerde bulunan siyah noktaları tam olarak çıkarmaz.

Yöntem:

Acil durumlar için tercih edebileceğiniz temizleme bantları yerine, derinlemesine bir temizlik için bir güzellik uzmanından yardım almalısınız. Eğer buna imkanınız yoksa evde uygulayabileceğiniz kil maskesi temizleme bantlarından daha iyi sonuç verecektir. Ardından uygulayacağınız gözenek sıkılaştırıcı tonikleri uygulamayı da ihmal etmeyin.


admin

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler