Hatay yöresinin sevilen bir salata çeşidi olan babagannuş salatası birçok yemeğin yanına yakışan bir lezzet olarak bilinir. Bu lezzet ateşte pişen sebzelerin harmanlanması sayesinde oluşum gösterir. Yemek kültürümüzü zenginleştiren bir yemek olarak bilinen babagannuş salatası nasıl yapılır araştırması bu lezzeti yapmak isteyenlerin araştırma içerisinde oldukları bir lezzettir. Türk mutfağında yöresel lezzetleri arasında olmasından kaynaklı sevilmesi ön görülür. Patlıcan ve ekşi tadının birleşmesi sayesinde bu farklı lezzet sofralarda yerini bulmaya uzun süre devam edecektir.

Babagannuş Salatası Malzemeleri

Babagannuş salatasının yapımında farklılıklar yapan kişiye göre değişiklik gösterse de temel malzemesi közlenmiş sebzeler ve bunun başında da patlıcan kendini gösterir. Genel olarak malzemeleri şunlardır;

Közlenmiş patlıcan

Közlenmiş biber

Közlenmiş soğan

Közlenmiş domates

2-3 diş sarımsak

Zeytinyağı

Pul biber

Tuz

Nar ekşisi

Babagannuş Salatasının Yapımı

Öncelikli olarak sebzelerin közlenmesinin ardından hepsi bir kabın içerisinde doğranarak karışması ve harmanlanması sağlanır. Köz tatların birbirlerine lezzetlerine geçirmesi ardından sarımsağı ezme halinde ekleyerek zeytinyağı ile karışımı elde etmenizi gerçekleştirirsiniz. En son nar ekşisi ve baharatları eklemeniz bu salatanızın sofranızda yer almasını sağlayacaktır.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler