saç ve tırnak bakımı için düzenli beslenme, Eğer komplike bir güzelliğe sahip olmak istiyorsanız, akla en son gelecek bölgelerin bile kusursuz bir görünüme sahip olması gerekir. Tırnaklar bu konuda maalesef hep en sona bırakılanlar arasında yer alırken saç ise güzellik ve kadınlık bakımından en önemli bölgedir. İkisinin vücutla olan ilişkisi paralel olarak gözüktü bu vakte dek yapılan bilimsel araştırmalarda. Yani biri sağlıklıysa, diğeri de sağlıklı. İkisinin de sağlıklı olması için en önemli şey düzenli beslenme; aşağıdakileri uygulayarak saç ve tırnaklarınızı kusursuz bir hale getirebilirsiniz.

1- Beslenme hayatınızın içinde yaşama değer katan sosyal ve kültürel yapıyla olgunlaşan çok önemli bir ihtiyacımız. Yemek yerken; rahat olun, yavaş yiyin, iyi çiğneyin, damak tadına odaklanın, mutlu olun. Böylece yemek yerken, beslenme sırasında enzim ve hormonlarınınız dengeli ve uyum içinde olsun ki sonuç güzelleşin.

2- Beslenmenizi revize edin, sevmediğiniz şimdiye kadar hiç yemediğiniz sebze, meyve çeşitlerini gözden geçirin. Şimdi bu konuyu masaya yatırın, acaba hangilerini yiyebilirim? Hangisi kabul edilebilirim? Beslenme çeşitliliğini arttırmak ve yemek seçme huyumuzu en aza indirmek metabolizmamızı canlandırır ve yağ yakma kapasitesini arttırır.

3- Aşırı beslenip sürekli bir şeyler yeme eğilimindeyseniz. Önce Sabah öğlen akşam sağlıklı ve dengeli sebze, et, ekmek, yoğurt, salata içeren bir beslenme şekli uygulayın. Aldığınız kalori miktarını yavaş yavaş dengeli bir şekilde azaltın.

4- Yemekleriniz ne çok yağlı, ne de tamamen yağsız olsun. Yağı tamamen kesmek vücudunuzun enerji dengesini bozar. Zaman içinde bir takım sağlık problemlerine zemin hazırlar. Saç, tırnak, ve gözlerinizde enerjik bir görünüm için; Süt yoğurt peynir gibi süt ürünlerinin normal yağlı olanlarını tercih edin. Salatalarınıza zeytinyağı kullanın. Yemeklerinizde zeytinyağı ile birlikte ayçiçekyağı (= soya yağı = mısırözü yağı) kullanın.

5- Kısa sürede çok hızı ve fazla kilo verdiren diyetlerden şiddetle uzak durun. Tek gıda diyetleri, şok diyetler, detokslar iradenizi çok zorlayıp psikolojinizde hasarlar verir. Ayrıca bu tür uygulamalar; aşırı ve hızlı saç dökülmesi yaptığı gibi cildinizde de ciddi deformasyonlar oluşturabilir.

6- Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazanın, hep o şekilde düşünerek beslenmeye özen gösterin.

7- Gün içinde beslenmeniz de her zaman taze meyve olsun.

8- Her öğünde mutlaka çiğ sebze tüketin.

9- Öğlen veya akşam yemeklerinde pişmiş sebze yemekleri yemeye özen gösterin.

10- Egzersiz yapın. Ne kadar hareketli olursanız; o kadar sağlıklı, enerjik, canlı olur ve öyle görünürsünüz.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler