Migren, şiddetli baş ağrılarına, bulantılara, kusmaya, ışığa veya sese karşı aşırı hassasiyete yol açan kötü bir hastalıktır. Oruç tutan kişilerde migren daha sık görülür. Özellikle uzun süren açlık ve susuzluk migrene kucak açıyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Bilge Çetin, migren ataklarının botoks ile kontrol altına alınabileceğini söyledi. “Ramazan’da daha da artan migren ağrısı için kutu kutu ilaç içmeye son” diyen Dr. Çetin, migrende botoks tedavisi hakkında şu bilgileri verdi: “Hava sıcaklığındaki artış ve oruç, pek çok kişide baş ağrısı şikâyetlerini artırsa da uygun tedavi yöntemi ile tüm baş ağrısı tiplerinin kontrol altına alınabileceği artık biliniyor. Örneğin, ayda 3’ten fazla atak geçiren, ağrı kesici ile tedaviye yeterli cevap alınamayan migren hastalarında atakların oluşmasını engellemeye yönelik botoks tedavisi, bu koruyucu tedavilerin arasında öne çıkıyor.”

ÖNCE KIRIŞIKLIKLAR İÇİN KULLANILDI

İlk başlarda sadece kırışıklıklar için kullanıla botoks, kullanan hastalarda migren belirtisinin azalmasıyla artık migren tedavisi için de kullanılmaya başlandı.

En az 15 günde yapılan botoksun migren hastalığına çok yararlı geldiğini de söyleyen Dr. Çetin, sinir sonlanma bölgelerinde bazı nörotransmitterlerin salınımını engellemesi yoluyla inflamatuvar ağrıyı önlemesinden kaynaklandığını düşünülüyor.

MİGRENDE BOTOKS HANGİ BÖLGELERE UYGULANIYOR?

Dr. Çetin’in açıklamasına göre, kozmetik amaçla sadece yüz bölgesinde uygulanan botoks, migren tedavisinde alın, ense, şakaklar ve boyun bölgelrine botulinum toksininin verilmesiyle uygulanıyor. Tedavinin işe yaraması için ise tekrarlanması gerekiyor.

Nöroloji Uzmanı Dr. Bilge Çetin, “Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’den sonra ülkemizde de onaylanmış olan kronik migren tedavisinde botoks uygulanmasının güvenilir olması için bir nöroloji uzmanı tarafından yapılması büyük önem taşıyor” diye konuştu.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler