Kadınlar aylık olarak 28-29 günde bir adet görmektedirler. Ama adet görülen zaman bazı koşullar altında değişebilir. Düzensiz görülen adetlerin bayan sağlığına herhangi bir zararı bulunmakta mıdır?

Adetler aylık olarak görülür ve normal bir seyir izleyerek her ayın hemen hemen aynı günlerinde periyotlar şeklinde devam eder. Adet başlama ve bitiş süresi  3 gün 8 gün arasında olabilir. Bu kadar süre görülen adette herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. İlk gün aşırı olabilen kanama gün geçtikçe azalır ve bir hafta süre sonunda kanamalar sona ermeye başlar.

Üreme dönemlerinde iki adet zamanı arasında lekelenmelerin görülmesi çok normaldir. Bayanın üreme döneminde olmasından dolayı Sakıncalı bir durum olmayan lekelerle karşılaşmanız çok doğaldır. Herhangi bir paniğe kapılmak yersizdir.

Normal süresi dışında yani 28-29 günleri arasında periyotlar halinde görülmeyen adet dönemlerine düzensiz adet dönemleri denir. Adet döneminizde yaşadığınız düzensizlikleri sizde kendi takviminizi oluşturarak anlayabilirsiniz. Düzensiz adet gördüğünüz durumlarda mutlaka en yakın bir uzman doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz yaşamış olduğunuz düzensizliği ve hangi aralıklarda adet geçirdiğinizi detaylı bir şekilde anlatmanız gerekir.

Düzensiz adetin sebepleri neler olabilir: Düzensiz adet geçirmenizin iki belirgin sebebi olabilir. Bunlardan bir tanesi gebe olmanız diğeri ise tiroit bezlerinizin gereğinden fazla yada az çalışmasıdır.

Adet kanamaları azalması bayanın menopoza gireceğinin de bir göstergesi olabilir. Bunun yanında az görülen adet kanamalrı bayanın yaşamış olduğu sıkıntılardan yada psikolojik durumundan da kaynaklanabilir. Ayrıca duvar içindeki rahmin yapışması ve kanamayı önlemesi yada çocuk sahibi olmamak için kullanmakta olduğunuz doğum kontrol hapları adet kanamalarınızın azalmasına sebep olabilir.

Adet düzensizlikleri farklı şekillerde tanımlanabilir. Altı aydan fazla yada az olmak üzere düzensiz adet çeşitleri bulunmaktadır. Adet kanamalarındaki düzensizlikler de mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler