Kırkyama Çanta Yapımı, Patchwork Çanta Yapımı (Peçvörk)

4 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 4.386 kez okundu.

Evinizde kullanmadığınız artık kumaş parçalarını değerlendirmek istiyorsanız kırkyama çantalar tam size göre. Kırkyama çanta yapımında sadece kullanmadığınız kumaş parçalarını değil, kullanmadığınız iplikler varsa onları da kullanabilirsiniz. Tam bir geri dönüşüm çantası olduğunu söyleyebiliriz. Eğer kırkyama çanta nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, ilk olarak gerekli olan malzemelerden söz edelim.

Kırkyama Çanta Yapımında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Kırkyama çanta yapımında öncelikle bahsettiğimiz gibi çeşitli kumaş ve iplikler kullanılmaktadır. Bunların renkleri, şekilleri, desenleri ya da boyutları hiç önemli değildir. Sadece birden fazla olmaları gerekmektedir. Yani en azından çanta yapımı kadar olmaları yeterlidir. Onların haricinde sprey vernik, kumaş çizme sabunu, makas, iplik ve iğne de gerekmektedir. Daha kaliteli bir kırkyama çanta yapmak isterseniz içi için elyaf da satın alabilirsiniz.

Kumaşları seçerken, yapımı sırasında kare olarak keseceğiniz için benzer boyutlarda kumaşlar kullanırsanız daha iyi olacaktır. Ama dilerseniz farklı boyutlarda kesim yaparak farklı bir tasarım da oluşturabilirsiniz. Bunu çantanın yapımını anlatırken daha net anlayacağınızı düşünüyoruz.

Kırkyama Çanta Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak hazırladığınız kalıbı, kumaşın tersine koyun ve kumaş çizme sabunu kullanarak çizin.
  • Çizdikten sonra dikiş payını unutmadan kesin.
  • Kareleri bu şekilde kestikten sonra üzerine nemli bir bez koyarak, düz durmalarını sağlamak için düzgünce ütüleyin.
  • Kapak kısmı bu şekilde hazırlanmış olur.
  • Arka yüzünü hazırlamak için araya elyaf koyarak kumaş kesin.
  • Kumaşın üzerine çengel iğne takarsanız, elyafın kaymasını engellemiş olursunuz.
  • Kalıpları kullanarak, yorganlama desenini sprey vernik yardımı ile dikin.
  • Bu şekilde tüm parçaları birleştirin.
  • En sonunda kalan parçalardan bir tane de askı yapabilirsiniz.

En temel hali ile kırkyama çanta yapımından bu şekilde söz edebiliriz. Bu teknikleri ve evinizde kullanmadığınız artık malzemeleri kullanarak çok şık çanta modelleri yapabilirsiniz. Dilerseniz farklı düğmeler taşlar da ekleyebilir ya da iplikleri kullanarak alt kısımlarına püsküller de hazırlayabilirsiniz. Gerisi tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git