Saçınızın güzel ve hoş görünmesini etkileyen en başlı etkilerden bir tanesi kepeklerdir. Saçınızı düzenli bir şekilde bakamadığınız zamanlarda oluşan kepek saç sağlığınızı da etkileyebilir.

Kepek oluşmuş bir saçtaki görüntü yağlı sağlıksız ve bakımsızdır. Saç güzelliğinizin en belli başlı düşmanıdır. Kepekli saçın görüntüsü yanında koyu bir elbise giydiğiniz zaman omuz ve sırt kısmınız da oluşan beyaz görüntü oldukça canınızı sıkmaktadır.

Kepek Nasıl Oluşur?

Saçımızın altında bulunan deriden yağ salgılanmaktadır. Bu yağın zaman zaman aldığımız besinlerden dolayı yada metabolizmamızdaki değişiklerden dolayı artması saç derisinde mantarlaşmalara sebep olur. Bu mantarlaşmaların sonucunda da saçınızda beyaz beyaz kepekler oluşmaktadır. Yani saç derisinde oluşan aşırı yağlanma sonucu yine saç derinize yakın kısımda bulunan maya mantarlarının artmasına sebep olur ve bunun sonucu da kepekli bir saça sahip olursunuz.

-Saçınızın yağlanmasının en büyük sebebi sık olarak kullanılmayan şampuanla yıkamadır. Aynı şekilde saçınızın havasız kalması da saçın yağlanmasına sebep olabilir. En basitinden bere kullanımı aşırı olursa saçınız havasız kalır ve saç terisi terler. Bu terin içerisinde yağ molekülleri bulunmaktadır.

Peki kepekli saçlardan kurtulmanın ve kepeği önlemenin yolları nelerdir?

Kepeği önleyen şampuanlar önde gelen şampuan firmalarının üretimini arttırdığı bir şampuan çeşitidir. Şampuan alacağınız zaman kepeğe karşı etkili şampuanları bu dönemlerde tercih etmeniz önerilir. Bir haftalık bir süre boyunca kepeğe karşı etkili şampuanlarla günlük 10 dakika kadar saçınızı yıkadığınızda bir hafta kadar kısa bir sürede kepeklerinizden kurtulabilirsiniz.

-Bunların yanında duş alırken aşırı sıcak su kullanmayın ve fön sırasında saçınızı terletebilecek saç cildinize zarar verebilecek aşırı sıcaklıklardan kaçının.

 


admin

Bir yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler