Türkiye’de en fazla alınan içeçek çaydır. Davetlere gittiğinizde, komşu yada tanıdık buluşmalarında, iş yerlerinde, arkadaşlarınızla buluşmalarınızda neredeyse nereye giderseniz gidin mutlaka bir çay ikram edilir. Kibarlık olarak bu çayı geriye çevirmezsiniz. Bazende çayı çok sevdiğiniz için içersiniz. Bazı günlerde 4-5 bardak çayı bile kolay bir şekilde geçebilirsiniz.

Eğer çayı şekerli içiyorsanız ve aynı zamanda kahve de kullanıyorsanız dişlerinize eziyet ediyorsunuz demektir. Çayın içinde bulunan madde ve aynı zamanda şekerin bu madde ile birleştirilmesi dişinizin sararmasının en önemli sebeplerinden biridir. Çay içmek bizde bir kültürdür ama çayı içtikten sonra eğer dişinizi fırçalamıyorsanız beyaz olan dişlerinizin kısa bir süre sonra sarardığını göreceksiniz.

ÇOK ÇAY İÇMEK DİŞLERİ SARARTIR MI ?

Evet çok çay içmek dişleri sarartır. Uzman diş hekimlerinin hastaları üzerinde yaptığı anket ve kendi araştırmaları sonucu bulduğu bilgilere göre fazla çay içmek dişleri sarartmaktadır. Fazla çay içen hastalarda dişlerin daha sarı olduğu gözlenmiş aynı zamanda erken yaşlarda dişlerin rengini değiştirdiği görülmüştür.

Normal olarak dişler kalıtsal olarak renk değiştirir. Ama aynı zamanda fiziksel etkenlerden dolayı da dişler sararmaya başlamaktadır. Fazla çay içmek bu fiziksel etkenlerin arasına girmektedir.

Aşırı derecede çay tüketildiğinde çayın içinde bulunan kahverengi madde diş minesi üzerinde toplanır. Bunun sonucu dişte kahverengi siyah sarı karışımı bir renk oluşmaya başlar. Diş çay kola içme sıklığı gibi fırçalanmaz ise kısa bir süre sonra dişlerde aşırı sararmalar başlar.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler