Hemen hemen insanlık tarihiyle aynı zamanlarda başlayan dans kültürü her ülkenin kendine özgü kültürü, tarihi ve mutfağıyla çeşitlilik yaratması gibi diğer ülkelerden ayrılıyor.

Danslar ve Ülkeler

Dans belirli bir müzik eşliğinde o müziğe uyularak yapılan, müzikle kaynaşan ve estetik değer taşıyan vücut hareketlerine verilen isimdir. İnsanlık tarihiyle başlayan dans her ülkeye özgü olsa da günümüzde türler ve öğretiler iç içe geçmiş durumdadır. Zamanımızda dans kendini ifade etmenin en evrensel en eğlenceli bazen de en ilginç yolu olarak görülüyor. Dünyaya, dansları ile özdeşleşen ülkeler tutkularını, korkularını ve sevinçlerini aslında kim olduklarını anlatıyor.

Dünyada Bilinen Popüler Dans Türleri

Dünyadaki dans türleri o kadar çoktur ki saymakla bitmez. Ülkelerle özdeşleşen en bilindik dans türlerine birkaç örnek vermek gerekirse; Arjantin’in aşklın ve ihtirasın dansı Tango, kıvrak hareketleriyle Brezilya’nın dansı Samba, yeni yıl ve festival kutlamalarında Çin’in Ejderha dansı, doğaçlama figürleri ile Karayipler’in Salsa dansı, bir karşılama dansı olarak Hawai’nin Hula dansı gibi dansların yanında Vals, Çarliston, Cha Cha, Swing, Rock’ın Roll, Mambo, Mazurka, Twist, oryantal, Merengue, Bachata, Rumba, Bale, Flamenko, Sirtaki, Paso Doble, Haka gibi birçok dans türü bulunmaktadır. Dünyadaki dans türleri bazen ülke içerisinde bilinen danslarında birkaç şeklinin daha bulunması ile daha da çoğalıyor ve çeşitleniyor.

 


editor

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir