Çocukların Televizyon Alışkanlıkları

6 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 8.557 kez okundu.

Küçük renkli kutu çocukların daha bebeklik dönemlerinden dikkatlerini çekmeyi başarmaktadır.

Televizyon izletmenin faydaları olduğu gibi zararları olduğunu vurgulamalıyız. Özellikle kontrolsüz bir şekilde çocuklara televizyon izletilmesi yorum yapma ve bir olay üzerinde düşünme, tepki verme yetilerini olumsuz etkilemektedir.

Televizyonlar tek taraflı komutlar içermektedir. Bunedenle de çocukların iç dünyasını bu özelliğiyle etkisi altına almaktadır.

Televizyonun Çocukların Üzerine Etkileri

Bebeklik döneminden itibaren çocuklara televizyon seyrettirilmesinin olumlu ve olumsuz yanları olabilmektedir. Kontrollü bir şekilde televizyon izletilmesi ve izletilecek programların seçilmesiçocukların gelişimleri üzerinde olumlu bir etki yaratabilirken,kontrolsüz bir şekilde saatlerce uygun olmayan program izletilmesi yaş ilerledikçe televizyona bağımlıbireylerinyetiştirilmesi anlamına gelmektedir.

Televizyonun olumlu yanları; Anne baba olarak çocuğunuza ne izletmeniz gerektiği konusunda ön araştırma yapmanız ve programlarıöncelikle kendinizin izlemesi halinde çocuğunuza faydalı olabilirisiniz.

Doğruprogramların seçilmesi halindeçocuğunuzun hayal dünyasını beslemiş olmaktasınız. Bebeklik döneminde reklamları izletmeye başlayarak çocuğunuzun algı ve takip becerisinigeliştirebilmektesiniz. Çizgi filmleri anlayabilecek yaşa gelmesiyle birlikte ona eğitici olan programları seçmelisiniz. Buprogramlarsayesindekısa sürede renkleri, sayıları, cisimleri öğrenebileceği gibi paylaşmak, arkadaşlık, gibi kavramları da anlamaya başlayacaktır.

Bunu yaparken sizin de programı izlemeniz ve onunla iletişim halinde olmanız oldukça önemlidir. Ayrıca günün belirli saatlerinde kısıtlama getirerek programları izletmeli kalan saatlerde kendiniz oyunlar oynayarak devam etmelisiniz.

Televizyonun olumsuz alışkanlıkları; Çocuklara sürekli olarak televizyon izletmeniz onları iletişime kapatmak anlamına gelmektedir. Okul dönemine başladığında derslerinden kalan zaman diliminde arkadaşlarıyla oyun oynamak yerine kendini televizyona kaptırmasına neden olabilmektesiniz. Sosyalleşmesinin önüne geçebilmektedir.

Anne baba olarak çocuğunuzun televizyon alışkanlığı edinmesi konusunda kontrollü olmayı ihmal etmemelisiniz.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git