cildinizin mat görünmesini önleyin, Bir kadının en önemli hazinesi güzelliği ve cildidir. Aynı reklamlarda söylendiği gibi en değerli giysiniz, cildiniz. 🙂 Ve bu cildinizi sağlıklı, güzel tutmak için çaba sarf etmeniz gerektiğini unutmayın. Düzenli olarak bakım yapmalı ve dengeli beslenmelisiniz. Fazla kilolar, sigara ve alkol kullanımı cildin en büyük düşmanlarının başında geliyor. Hem ciltte kırışıklıklar oluşmasına, hem erken yaşlanmaya hem de cildin matlaşmasına neden olmaktadır saydığımız nedenler. Biz de bu yazımızda sizlere cildin nasıl daha güzel ve parlak gözükebileceğini detaylı olarak anlatarak yardımcı olmak istedik.

Cilt bakımı için su için

Cilt bakımı için temizlik ve nemlendirmenin şart olduğunu belirten Doç. Dr. İsmet Tamer, dengeli ve sağlıklı beslenmenin de özellikle ciltteki sorunların önlenmesi ve düzeltilmesi için son derece önemli rol oynadığına dikkat çekti.

Doç. Dr. İsmet Tamer cildi sağlıklı tutmak için yapılabilecek en iyi şeylerden birinin de su içmek olduğunu açıkladı. Her gün 8-10 bardak su içilmesini tavsiye eden Tamer, “Yeterli su içerek cildin nemlenmesine katkıda bulunabilir, esnekliğini korumasına yardımcı olabilirsiniz.

Su, vücudumuzda hücrelerin yararlı besin maddelerini almasını ve zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar; cildin kan dolaşımını artırarak rengini ve görünümünü düzeltir. Bu sayede ince çizgi ve kırışıklıklardan kurtulmak bile mümkündür” dedi.

Süt ürünleri tüketmek yeni çizgi oluşumunu engeller

Düzenli süt ürünleri tüketerek, ciltte yeni çizgi oluşumunun engellenebileceğini belirten İsmet Tamer, her gün 1 kase yoğurt yemeyi veya 1 bardak süt içmeyi öneriyor.

Nar suyu cilde parlaklık verir

Cildin genç ve düzgün görünmesini, elastik kalmasını sağlayan proteinlerin yanında kolajen üretimini desteklemek için bakır, omega-3 yağ asidi ve C vitaminine de ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Tamer, “Her gün bir avuç ceviz içi, içerdiği zengin omega-3 ve bakır sayesinde ciltteki çizgi ve izleri gidermeye yardımcı olur.

Turunçgiller, kırmızı biber, kivi, brüksel lahanası ve nar da C vitamini düzeyi açısından zengin besinlerdir. Nar ayrıca antioksidan özelliği iyi bilinen poliferol açısından da zengin bir meyvedir.

Günde bir nar ya da bir bardak nar suyu cilde parlaklık ve nem kazandırır, ince çizgilerin azalmasına yardımcı olur” diye konuştu.

Az mimik yapın

Göz çevresi kırışıklıkları ve uykusuzluk ya da sigara gibi etkenler sonucu ortaya çıkan halkalanmaların da sıklıkla görülen şikayetler olduğuna işaret eden Doç. Dr.Tamer, cildin yeterince hidrate edilmesi, sigaranın azaltılarak, hatta mümkünse tamamen bırakılması, vücudun antioksidan maddelerle desteklenmesi ve güneşin zararlı etkileri ile ortaya çıkan lekelenmelere karşı önlem alınması ve yüzün mimik kaslarının daha az kullanılmasının göz çevresi bakımı için önemli olduğunu açıkladı.

Kuru cilt için A vitaminli besinleri tercih edin

Bazı kişilerin cildinin herhangi bir zararlı etkene maruz kalmasa bile kuru, kızarık hatta sıkça kabuk kabuk görünümünde olduğunu ve zaman zaman kaşıntı ve akne problemleri de yaşayabildiğini belirten Doç. Dr. Tamer, bu kişilerin cildine nemlendirme dışında iyi gelecek besinlerin A vitamini içeren besinler olduğunu söyledi.

Beta karoten ve A vitamini içeren portakal, mandalina, havuç, yumurta, az yağlı süt ürünleri gibi gıdaların bu sorunların giderilmesine yardımcı olduklarını açıklayan Doç. Dr. Tamer, bu besinlerin aynı zamanda cildin lekesiz ve pürüzsüz görünümüne de katkıda bulunduğunu ifade etti.

Fasulye zengin çinko içeriğiyle cildi tamir ediyor

Doç. Dr. İsmet Tamer, sözlerine şöyle devam etti: “Çinko ve koenzim Q denilen iki madde ile ciltteki yaşlanma belirtileri arasında ilişki vardır.

Çinko, özellikle cilt hasarlarının tamirinde önemli rol oynarken, yaşlandıkça vücutta giderek daha az üretilen koenzim Q, enerji metabolizması üzerinden hücrelerin düzgün çalışmasında görevlidir.

Fasulye çok zengin bir çinko kaynağıdır, leke ve akne oluşumunun önlenmesinde yararlıdır, düzenli tüketilmesi sindirim sistemine de faydalıdır.

Günümüzde pek çok kozmetik ürünün esas maddeleri içinde yer alan koenzim Q ise özellikle somon ve ton balığında, kümes hayvanlarının etinde ve karaciğerde bulunur.”


admin

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler