İlişkilerde Aşırı Fedakarlık

8 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 6.419 kez okundu.

Aşırı fedakarlık iyi insan belirtisi midir yoksa aslında gizli bir bencillik midir? Türk toplumunda fedakarlık her zaman için yüceltilen bir kavram olduğundan belki çoğu insanın sorgulamaya bile yanaşmadığı bir durumdur. İlişkilerde aşırı fedakar insanların zaman zaman baskı yarattıklarına şahit olmuşsunuzdur. Aslında kelime olarak bile birşeyleri feda ederken kar kazanmaya dair bir anlam mevcuttur. Herkes için geçerli olmasa bile özellikle ilgili kişilerden beklenmemesine rağmen yapılan aşırı fedakarlıklara dikkat etmek gerekir.

Aşırı Fedakarlık Mutsuzluk Mu Yaratıyor?

İster kadın-erkek ilişkisinde olsun ister arkadaşlık, her tür ilişkide bazı insanların aşırı fedakar tavırları ile karşılaşılabilmektedir. Aşırı fedakarlık genellikle bir özgüven eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. İnsanların yeri geldiğinde birbirleri için dengeli bir şekilde fedakarlık yapması sağlıklı bir davranış olarak görülebilir. İlişkilerin daha kolay yürümesi açısından bu önemlidir. Bununla beraber tek taraflı olarak yoğun bir şekilde yapılan fedakarlıklar ne yapan kişiyi ne de karşısındakini mutlu eder.

Sürekli almayı seven insanlar aşırı fedakar insanlarla sıklıkla beraber olmaktadırlar. Bu durum gerçek anlamda bir sevgiden kaynaklanmaz. Kendinden aşırı taviz veren insan belki de sadece onay ve sevgi beklerken, karşısındaki kişi onu kendi istekleri için kullanıyordur.

Bir de siz ondan beklemediğiniz halde kendi kendine aşırı fedakarlık yapıp ilginizi kazanmaya çalışan ya da sizin ona herhangi bir şekilde karşılık vermenizi bekleyenler vardır.( Para, aşk, onay, sevgi, iş vb…) Bu tarzda davranan insanlar gizli isteklerini toplumun genel olarak onayladığı ve övdüğü bir tavrın arkasına gizlemişlerdir. Beklentileri karşılanmayınca da karşısındakini nankörlükle suçlayabilirler.

İlişkilerde dengeyi tutturmak önemlidir; bir başkası için kendimizden aşırı taviz vermenin ya da kendi beklentilerimizi zorla karşımızdakine dayatmanın mutluluk getirmeyeceğini fark etmek gerekir.
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git