Botoks

30 Nisan 2019 tarihinde eklendi, 3.383 kez okundu.

Botoks nedir sorusu insan aklının bir toksini tedavi maksadı ile kullanması şeklinde açıklanabilmektedir. Botulinum toksini bir diğer deyiş ile BT insanların estetik kaygılar sebebi ile bir toksin olmanın çok dışına çıkmış ve estetik amaçlar ile kullanılmaya başlamıştır. Botoks aslına bakılırsa bir toksinin insan vücudu üzerinde fizyolojik yapıya zarar vermeyecek şekilde kullanılması ile kırışıklıkların giderilmesi de dahil olmak üzere birçok amaçta kullanılmasıdır.

İlk Kullanım Alanı: Botoks tedavisinin ilk olarak kullanıldığı nokta şaşılık tedavisi olmuştur. Şaşılık tedavisinde kullanılmasının öncesinde hayvanlar üzerinde birçok deney yapılmış ve olumlu/olumsuz yönleri hakkında bilgi alınmıştır. İlk olarak şaşılık tedavisi ile başlasa da bu operasyonların uygulanmış olduğu kişilerin kırıklıklarında azalmalar ve ter bezlerinde de farklı bir çalışma sisteminin ortaya çıkması boktoksun kullanım alanını genişleten gözlemlerdendir.

Estetik Alanında Botoks Uygulaması

Botoks göz kenarı kırışıklıklarından dudakta yer alan çizgilenmelere kadar vücutta memnun olunmayan birçok sorunun düzeltilmesi konusunda kullanılabilmektedir. Bu işlemin uygulanması ile alakalı olarak dikkate alınması gereken temel detaylardan bazıları;

  • Botoks uygulaması sırasında kullanılacak olan serumun kesinlikle sarsılmaması gerekmektedir. Herhangi bir sarsılma meydana geldiği zaman serumun yapısında sıkıntılar meydana gelebilmekte ve ph dengesi bozulmaktadır.
  • Uygulanan toksinin etkisi kalıcı değildir. Bu nedenle belirli aralıklar ile yeniden uygulatmanız gerekecektir.
  • Uygulanan kaslarda geçici bir paralize sebebiyet vermesi ile kırışıklıklarda azalmalar ve yeni kırışıklıkların oluşumunda da engellemeler meydana gelebilmektedir.
  • Kullanılan toksinin farklı alt grupları bulunmaktadır. Bu gruplar içerisinde estetik maksadı ile en sık kullanılan kesinlikle A tipidir.
  • Botoks dudak çevresinde yaşa bağlı şekilde oluşan kırışıklıkların tedavisinde de kullanılabilmektedir. Dudak çevresinde toksinin etkisi 3 ila 6 ay arasında değişim göstermektedir.

Botoks öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakıldı zaman uygulanan bu işlemin ne denli memnuniyet verici sonuçlar ortaya koyduğu daha net görülmektedir.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git