Yaz aylarının kavurucu sıcağında içinizi ferahlatacak buz gibi bir tarifimiz var! Vereceğimiz soğuk çorba tarifi ile hem bolca protein almış olacaksınız hem de buz gibi çorba içmenin tadını çıkaracaksınız.

Malzemeler

Soğuk çorba tarifinde kullanacağımız malzemeler; 1 su bardağı barbunya, 1 su bardağı nohut, 1 su bardağı buğday, 5 su bardağı yoğurt, 1 çay kaşığı tuz, alabildiği kadar s ve aroma vermesi için nane şeklinde sayılabilir.

Soğuk Çorba Nasıl Yapılır

Buğday ve nohutu akşamdan bir kaba alarak ıslatın. Akşamdan ıslatmanız, ertesi gün buğday ve nohutun daha kolay pişmesini sağlayacaktır. Sabah suda bıraktığınız nohut ve buğdayların suyunu süzün ve bir tencereye alın. Tencereni içine de malzemelerin üst seviyesini geçecek şekilde su ekleyin ve kısık ateşte haşlayın. Haşladığınız bakliyatları tekrar su ile kaynamaya bırakın. Bu arada yoğurdun içine tuzu ekleyip iyice karıştırın ve kaynayan bakliyatların suyundan 1 kepçe alarak yoğurdun üstüne yavaşça ekleyin. Bu aşamada yoğurdu sürekli karıştırmalısınız. Karıştırdığınız yoğurdu yine aynı şekilde yavaş yavaş bakliyatların bulunduğu tencereye ilave edin ve bu arada karıştırma işlemine devam edin. Tencere kaynamaya başladığı anda altını kapatabilirsiniz. Sunum aşamasında çorbanın ütüne koyacağınız nane yaprakları hem hoş bir görüntü sağlayacak hem de güzel bir aroma verecektir. Özellikle ramazan ayının yaz dönemine gelmesiyle iftara davet ettiğiniz misafirlere ikram edebileceğiniz oldukça lezzetli ve pratik soğuk çorba herkesin beğenisini kazanacaktır.


editor

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler