Sağlık göstergelerimizin ve çekiciliğimizin en önemli unsurlarından biri saçlarımızdır. Saçlarımız sağlıklı, gür ve parlak olduğu zaman saçlarımıza dilediğimiz modeli ve rengi verebilir, daha özgüvenli hissederiz. Giydiğimiz kıyafete göre, saç modelimizi spor bir atkuyruğundan ensede klasik ve şık bir topuza çevirir, kişisel tarzımızı daha da belirginleştiririz. Hem kadınlar hem erkekler olarak, dönemin modasına uygun tarzda farklı saç kesimlerimiz ile zamanın gerisinde kalmadığımızı gösteririz. Güzellik algılarından modası geçmeyecek bir şey varsa o da bakımlı saçlardır.

Ancak hormonal değişiklikler, stres, düzensiz beslenme, genetik hastalıklar, vitamin eksikliği, saç bakımına zaman ayıramamamız gibi birçok sebepten dolayı hepimiz saç dökülmesine maruz kalabiliyoruz. Esasında sağlıklı bir bireyde günde 100 tel civarında saç dökülmesi normaldir, vücut doğal olarak o saçları geri yerine getirir. Ama her banyoda elimizde kalan topak topak saçlar doğal olarak gözümüzü korkutabiliyor.

Eğer saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü gözlemliyorsanız ilk yapmanız gerekenler arasında vücut değerlerinizi uzman doktorlara kontrol ettirmeniz gelir. Daha önceden bilmediğiniz bir genetik hastalığınızın veya henüz ortaya çıkmış bir rahatsızlığınızın olup olmadığını kontrol ettirmeniz sadece saç dökülmesi için değil, genel vücut sağlığınız için de faydalı olacaktır. Diğer yandan uyku ve beslenme düzeninizi ve çoğunlukla yediğiniz besinleri gözden geçirmenizde de fayda var. Yiyeceklerin içerisinde bulunan vitamin, mineral ve proteinler kaslarınızı, kemiklerinizi besledikleri gibi saçlarınızı da kökten uca beslerler. Saçlarınızın güçlü, parlak, gür ve uzun olmasına katkı sağlarlar. Sürekli karbonhidrat gibi aynı tip besin değeri taşıyan gıdalarla beslenmeniz saç sağlığınız açısından verimsizdir.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler