Günümüzde insanın karşı karşıya geldiği önemli problemlerden biri de saç dökülmesi. Uzun yıllar boyunca yalnızca erkeklerin dert edindiği kellik/saç dökülmesi sorunu, zamanla kadınların da korkulu rüyalarından biri oldu. Tıbbın birçok sağlık probleminin bir belirtisi ve ya sonucu olarak gördüğü saç dökülmesi tedavisi için günümüzde bitkisel yöntemler de geliştirildi.

Peki, her saç dökülmesinin altında ciddi bir sağlık problemi mi yatıyor? Uzmanlar, bu bitkisel tedavilere başvurmadan önce kişinin saç dökülme miktarının ayırt edilmesi gerektiğini belirtiyor. ‘’Saç dökülmesi doğal faktörlere bağlı olarak mı gerçekleşiyor yoksa alışılmış standartların üzerinde bir dökülme mi mevcut?’’ sorusunu soruyor ve alınan cevaba göre bitkisel tedavi uygulanabiliyor.  Öyleyse bu farkı nasıl ayırt edeceğiz?

Saç Dökülmesinde Etkili Doğal Faktörler

Tıbbın öne sürdüğü doğal faktörlerin en başında gen geliyor. Aileden gelen genetik faktörler saç dökülmesinde en sık rastlanan sebeplerden biri. Aynı zamanda kişideki vitamin eksikliği dökülmeye sebep olabiliyor. Kişide dönemsel olarak rastlanan stres, aşırı moral bozukluğu ve yaşanan mevsimsel değişiklikler bilinen doğal faktörler arasında. Temmuz-Ağustos ve Kasım-Aralık aylarında saç dökülmesi yaşıyorsanız bunun mevsimsel faktörlere bağlı ve geçici olduğunu söylemek mümkün.

Günlük saç dökülme miktarı herkeste farklı olabilse de,  ortalama 100 saç telinin üzerinde olarak bilinir. Uzmanlar açık tenli saçların daha gür olduğunu öne sürdüklerinden esmer ve kumral saçlara göre sarışınlar daha fazla saç dökülmesi yaşar. Bu herhangi bir sağlık problemi taşımayan doğal faktörlerden biridir. Saçlarınızın herhangi bir tedavi uygulamadan yaklaşık 3 ay içinde normale dönmesi beklenir.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler