Menopoz Ahm Testi İle Ölçülebilmekte

Uzun yıllar sonucu yapılan araştırmaların ardından menopoza girme zamanı tam olarak olmasa da bir kaç yıllık hata payı ile bulunabilmekte. İranlı bilim adamlarının yapmış olduğu deneyler ve araştırmalar sonucu en fazla 4 yıllık hata payı ile menopoza girme zamanınızı öğrenebiliyorsunuz.

Menopoz: Doğal yollar sonucu aylık adet kanamalarının sona ermesidir.

Bilindiği üzere bebek sahibi olma ihtimali ilerleyen yaşlarda azalmakta. Son zamanlarda kariyer yapmak isteyen bayanlar malesef çocuk sahibi olmayı ikinci plana atıyorlar. Bunun sonucu ilerleyen yaşlarında kendilerini çocuk sahibi olamama endişesi kaplıyor.

 

Menopoz Ahm Testi İle Ölçülebilmekte

Bilim adamlarının çalışmaları sonucu bulunan AHM testi ile artık bu korkularınızdan uzaklaşın. 4 yıllık hata payı ile artık doğacak olan bebeğinize ne zaman sahip olmanız gerektiğini ve kariyer yapmak istediğiniz işinizi sağlıklı bir şekilde planlayabilirsiniz.

20 ile 49 yaş arası toplam 266 kadından alınan örnekler sonucu bir deney yapıldı. Ve kadınların yumurtalıklarında bulunan ahm(AHM testinin ismi bu hormondan gelmekte) hormonu’nun miktarı ölçüldü. Bu hormonun fazla miktarda bulunduğu bayanlarda ölçülen yumurtalıkta birikim miktarının az olduğu belirlendi. Bilim adamlarının bu miktarlardan yararlanarak yapmış oldukları deneyler sonucu menopoz zamanı da kısmen tahmin edilmeye başlandı.

Artık menopoz yaşı tahmin edilebilmekte. Bundan 14 yıl önce başlayan bu araştırma meyvelerini vermeye başladı. Menopoza girme yaşı bilim adamları tarafından bir kaç yıllık hata payı ile ölçülebilmekte. 266 kişiden alınan değerler sonucu elde edilen tahminlerin ışığında artık sizde menopoz yaşınızı öğrenebilirsiniz. Ahm hormonunun belli seviyelerin altında olması erken yaşta bir menopoz geçirmenize sebep olabilir ve bu miktar belirli bir düzeyin üstünde ise menopoza girme zamanınız 49-60 yaşlarının arasında oluyor.

Doğurganlık(çocuk sahibi olma olasılığı) nasıl azalmaktadır: Kadınlar 30 yaşın üzerine çıktığında bebek sahibi olma olasılığı azalmaktadır bunun sebebi de yumurta sayılarının azalmasından dolayıdır. 35 yaşın üstüne gelindiğinde çocuk sahibi olma olasılığı %50 lere kadar düşmektedir. Yaş ilerledikçe bu oranda azalmaktadır.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler