Kürtaj istenmemekte olan bir bebeğin(bunun sebebi istem dışı bir hamilelik olabilir) cerrahi yöntemler ile alınmasıdır. Aynı zamanda annenin hayatının tehlikeye girdiği anlarda da kürtaj yapılabilmektedir. Kürtaj bir çok toplumda günah olarak bilinse de gerekli prosedürlere uyduğu anda embriyonun alınabildiği bilinmektedir.

Kürtaj ne Zamanlarda Yapılabilir?

Kürtaj’ın Türkiye’de belirlenmiş olan bir zamanı vardır. Eğer bebeğiniz 10 haftayı geçti ise kürtaj yaptırmanız yasal değildir. Çünkü 10 haftadan sonra yapılan kürtajda annenin sağlığını oldukça olumsuz etkilemektedir. Bunların dışında ilk 24 haftada eğer annenin sağlığını etkileyecek bir unsur varsa kürtaj yapılabilmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılmaktadır?

Şu an Türkiye’de kullanılan yöntem oldukça teknolojiktir. Rahim ağzı bir alet ile açılmaktadır ve embriyo bir vakum vasıtası ile alınmaktadır.  Bu cerrahi yönteme gerek kalmadan bazı ilaçlar ile de anne karnındaki embriyo alınabilmektedir.

Kürtaj Ücreti Nedir?

Kürtaj ücreti özel ve devlet hastane olmak üzere değişiklik gösterebilmektedir. Gideceğiniz hastaneye göre fiyatlar kabataslak 300-2500 TL arasında değişebilmektedir.

Kürtaj Ne Kadar Sürer Ne Zaman İyileşirsiniz?

Kürtaj yaklaşık olarak 20-30 dk sürmektedir. Kürtaj olacak bayan bayıltılır ve doktor embriyoyu aldıktan sonra herhangi bir odaya yatırılır. Burada yaklaşık 1-2 saat dinlen


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler