Haftalık yazılarıyla siz Tüm Kadınlar okurlarına ‘Merhaba’ diyen Uzman Psikolog Aslı Soyer’e ‘Kadın olmak nedir?’ diye sorduk.

KADINLIK HALİ
Kadın olmak… Kendimizi tanımlarken belki de en son aklımıza gelen ama birileri bizi tanımlarken ilk sırada sayılan, seçemediğimiz ama çoğu zaman vazgeçemediğimiz özelliğimiz…
Doğumdan itibaren içinde bulunduğumuz kültür elimize kadının nasıl olması gerektiğine dair reçeteler veriyor. Kız çocuklar sevimli, yumuşak ve narin renklerle ve karakterlerle bezeniyor. Hayatımızdaki diğer tüm roller gibi kadın olma rolü de etrafımızdan öğrenip deneyimlediğimiz, çoğu zaman da başka türlüsünü denemeye çalışmadığımız benlik parçalarımız olarak bizi oluşturuyor.
Kadın olmaya dair algımız, dünyayı anlamlandırma yolunda da bizim yegane penceremiz oluyor. Sadece dünyada olup bitenleri değil, başka kadın ve erkeklerin duygu, düşünce ve davranışlarına bakışımızı şekillendiren de bu algımız oluyor. Aklımıza yetişirken giren ve çoğu zaman sorgulamadan, olduğu gibi kabul ettiğimiz bu “şema”lar, farkına varmadan bizi gerçek ve doğru olanın bu olduğuna inandırıyor. Sonrasında kendi yapıp ettiklerimizin doğruluğunu ve yanlışlığın sorgulayıp utanmaya, başkalarınınkini sorgulayıp ayıplamaya başlıyoruz.
Oysa diğer tüm toplum içinde anlam kazanan kavramlar gibi kadın olmak da aslında biyolojik bir varlık olarak bizi tanımlamaktan çok içinde yaşadığımız toplumun gözünden anlatıyor bizi. Tam da bu yüzden sorgulanmaya ve dönüşüme ihtiyaç duyuyor. Çünkü zaman değişiyor, hayat değişiyor.
Kadın olarak sahip olduğumuz roller, (eş, anne, iş arkadaşı, evlat, vb.) ancak bizim tarafımızdan yeniden tanımlanabilir ve dönüştürülebilir. Bu rollerin bizim için tanımlanmasını başkasından beklemek, kendi hayatımızın iplerini, kendi elimizle bir başkasına vermek olur. Bu nedenle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların ne kadar özel ve değerli olduğunu birilerinin ağzından duymak ya da çiçek ve hediyelerle bunu kanıtlamalarını beklemek için değil, kadın olmanın değerini kendimize hatırlatmak ve bunun için, kendimiz için bir şey yapmak adına hatırlanması çok önemli bir gündür…
Kutlu olsun hepimize!

[email protected]

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler