Ev dekore ederken en önemli noktalar yaşam alanlarıdır. Bu alanların en iyi şekilde aydınlatılması hem ferah bir alan yaratacak hem de daha şık bir görünüm sağlayacaktır.

Oda Tipine Göre Aydınlatma

Bazı binaların oda duvarları belirli oranlarda açılı olarak inşa edilir. Bu tarz ev dekorasyonunda aydınlatmanın önemi çok daha fazladır. Yüksek tavanlı ya da açılı olarak inşa edilmiş evlerin hem şık hem ferah görünmesi için aydınlatmada bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Aydınlatma Çeşitleri

Yaşam alanlarına göre ve evin büyük ya da küçük olmasına göre aydınlatma şekli değişebilir. Özellikle ev küçükse doğal ışıktan da faydalanılacak şekilde bir tasarım yapılmalıdır. Ortam aydınlatması yapılırken tasarruflu ampuller kullanılmalıdır. Sonrasında odada kullanılacak mobilyaların büyük ya da küçük oluşuna göre ve vurgu ışıklandırması yapılabilir. Sonrasında da yemek yapımı esnasında ya da kitap okuma sırasında kullanılacak özel aydınlatma seçimi yapılmalıdır.  Tezgâhlarda kullanılan lambalar, abajur lambaları, banyo dolabı lambaları gibi aydınlamaların yerleri doğal ışığa, ortam ışığının yerine ve aydınlatma durumuna göre ayarlanmalıdır.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler