Kadınlar olmazsa olmaz makyaj malzemesi ruj tarihe mi karışıyor? Görünüşe göre evet. Çünkü Çevre Koruma Vakfı tarafından yayınlanan raporda rujun bir takım zehirli kimyasal maddeler içerdiği yer alıyor. Kadınların sağlığını tehlikeye atabilecek derecede zehirli maddeler bulunduğu saptanan rujda arsenik ve nikel çok sayıda zehirli madde saptandı.

Raporda aralarında dünyaca ünlü markaların da bulunduğu firmaların zehirli kimyasal maddeler kullandığı belirlendi. İçinde pudra, allık, rimel, far, göz kalemi parlatıcı ve rujun da bulunduğu 49 ürün testen geçirildi.

Kozmetik ürünler tehlike yayıyor!

Ürünlerde sağlık riski oluşturan arsenik, kadmiyum, kurşun, civa, nikel ve selenyumun maddelerinin oranları araştırıldı. Araştırma sonucunda civa hariç tüm maddelerin rujda bulunduğu ifade edildi. Ürünlerin hemen hepsinde kurşun nikele rastlanılırken kurşun en fazla bulunan ikinci madde olarak dikkat çekiyor. Rastlanan kimyasal maddelerin, başta böbrek ve hafıza sorunları olmak üzere, saç dökülmesi, kusma sıklığı gibi rahatsızlıklara yol açabileceği belirtildi.

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler