Bebeğin fiziksel olarak gelişimi için oturma, emekleme, yürüme gibi aşamaları gelişimi sırasında gerçekleşmektedir. Her bebek için kendine özgü olarak bu aşamalar farklı dönemler de gerçekleşmektedir.

Bebekler Hangi Dönemler de Emekler?

Bir bebeğin emeklemeye başlama süresi oturması ile başlamaktadır. Ardından bebek 8. ayına geldiği zaman emeklemeye yavaş yavaş başladığı görülmektedir. Her bebek için bu durum farklılık göstermektedir. Bazı bebekler daha erken süre de emeklemeye başlayabileceği gibi bazı bebekler için de bu durum 8. aydan sonra da başlayabilir. Ebeveynler bebeğin oyuncak ile emeklemesini sağlayarak, emeklemeye teşvik etmeleri uygun olacaktır.

Bebekler Hangi Dönemler de Yürümektedir?

Emeklemeye başlayan bir bebek bu süreçten sonra bir yerlere tutunarak yürüme aşamasını geçmektedir. Bu aşama da genel olarak 11. ayda başlamaktadır. Ebeveynler yürüteç gibi oyuncaklarla bebeğin yürümesine kazanç sağlayabilir aynı zaman da çeşitli egzersizlerle de bebeğin yürümesine yardımcı olabilirler. Bebeklerde emekleme ve yürüme dönemi süresince yapılan egzersizler ileride ki fiziğine de olumlu etkiler sağlamaktadır.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler