Günlük yaşamımızda ağzımın vücudumuzun en çok bakteri barındıran yerlerinden biri olarak, aft ve uçuk çıkarmaya çok meğillidir. Ağız yaralarının değişik şekillerde olması nedeniyle hem iltihap hem de diş apsesi yapmaktadır. Bunun için evdeki basit yöntemlerle ağzınızda çıkan aft ve apseleri enfeksiyonların azalmasını sağlayacak şekilde temizleyebilirsiniz.

Evde Ağız Aft Tedavisi

Ağzınızdaki yaraların olmasının nedeni genellikle ağzı hijyeninin sağlanmamasından kaynaklanmaktadır. Lezyon oluşmaması için ilk aşamada elma sirkesi kullanmak iltihap oluşmasını engelleyecektir. Elma sirkesiyle ağzınızdaki aftın ilerlememesini sağlayabilirsiniz. Ancak tahriş olması ve daha fazla ilerlemesi halinde doktora gitmeniz yaranın dişlerinize zarar vermemesinde etkili olacaktır. Aynı zamanda ada çayı gargarası da yapabilirsiniz.

Ağız İçi Yaralarında İltihap Tedavisi

Diş eti hastalıkları ve yanak için iltihapları ile ağız içi yara tedavisi için karbonat kullanabilirsiniz. İlk aşamada tavsiye edilmese de doğal yöntemler arasında karbonat her zaman sürecin yavaşlamasını ve iltihabın ilerlememesini sağlayacaktır. Aynı zamanda tuzlu su ile gargara da iltihabın kurumasında etkili olabilir.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler