Okuyan çocukların yarısından çoğunda görülen bir vak’a dır ödev yapmama isteği. Peki biz bir aile olarak nasıl bunun önüne geçebiliriz şimdi bunu göreceğiz.

Öğrencinin okulda öğrendiklerini unutmaması için evde tekrar yapması şarttır. Çocuk bunu istemeyerek yaparsa yine bir şey kazanamaz gerçi ama bizim de yapmamız gereken ödev yapmayı çocuğa sevdirmek, bilinçaltına yerleştirmek olacak.

Eğer çocuk ödevi gerçekten yapmamakta ısrar ediyorsa ona ödüllendirici hedefler koyun. Örneğin; “ödevini yaparsan şuraya gideriz” gibisinden. Çocuk bu sefer ödevi yapacaktır ve sizden ilgi bekleyecektir. Siz de ödevini bitirdiği için onu öven birkaç sözde bulunun ki yapma isteği artsın. Ama çocuk sizin ilk tavsiyelerinizi dinleyip ödevini zaten yaptıysa sorun yok demektir. Ona sevgiyle davranırsanız ödev konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız.

Ödev almak demek, sorumluluk almak demektir. Çocuk aldığı bu ödev sonucunda hayatında aldığı ilk sorumlulukları da üstlenmiş olur. Bu onun kişiliğinin gelişmesini oldukça olumlu yönde etkileyecektir.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler