Spora başlama kararı almak ve bunu uygulamaya geçirmek, spor yapmaktan çok daha zordur. Özellikle kadınlar, salonların kalabalığından, iş yoğunluğundan yakındıkları için spor yapmayı sürekli ertelerler. Birçoğu da zaten işe gidene kadar çok yürüdüğünü ve bunun da bir spor olduğunu savunur ancak bu çok yanlış bir kanıdır.

Yürüyüş yapmanın da diğer sporlar gibi kendine göre bazı püf noktaları var:

* Yürüyüşün en önemli adımı başlangıç Kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Bu zaman da olabilir mesafede. Ve zaman geçtikçe süre ve mesafeyi artırmanız egzersiziniz için faydalı olacaktır. Önce 20 dakikayla başlayın. Bunu ilerleyen haftalara 30 ve 40 dakikaya çıkarın. Eğer mesafe koyarak yürüyüş yapmayı planlıyorsanız; başlangıç noktanız varacağınız yere kadar yine süre tutun. İlerleyen zamanlarda bu süreyi asgariye indirmeye çalışın.

* Bunların başında yürüyüşünüz temposu geliyor. Eğer mağaza gezer gibi yürüyüş gibi yaparsanız bunu spordan saymak pek uygun olmaz.

* Yürüyüş yapmak bazen size sıkıcı gelebilir. Bunun en iyi çözümlerinden birisi yanınıza arkadaş bulmak. En yakın arkadaşlarınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz. Bu arkadaşınız köpeğiniz de olabilir.

* Bir de şunu unutmayın. Yürüyüşü sadece kilo vermek için yaptığınızı aklınızdan çıkarın. Çünkü günlük ve haftalık egzersizler kilo vermenize yardımcı olmanın yanı sıra sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarındandır.

 


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler