Çocuklara Özgüven Nasıl Kazandırılır?

15 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 5.921 kez okundu.

Çocuklara olumlu kişisel özelliklerin kazandırılması ilk olarak ailede başlar. Bu nedenle ebeveynlere büyük görevler düşüyor. Çocuklara özgüven nasıl kazandırılır diye düşünüyorsanız seçimlerini kendisinin yapmasına izin verin. Onları şartsız ve koşulsuz olarak sevin. Anlattıklarını dikkatle dinleyin ve kendisini kanıtlamasına izin verin.

Özgüven Geliştirmenin Yolları

Çocukların iletişimi anne ve babaları ile başlar. Dolayısıyla ailesinin desteğini alan çocukların özgüveni de yüksek olur. Bu konuda yapılması gereken şeylerden biri ve en kolayı onları sevmek. Sevginizi dile getirmekten korkmayın. Tehdit olarak kullanmayın. Eğer odanı toplamazsan seni sevmem gibi cümlelerden uzak durun. Bunun yanı sıra çocuklarınızın anlattıklarını dikkatle ve kesintisiz olarak dinleyin. Dinlerken ise göz teması kurun. Onlara sınırlar koymayın. Bırakın kendisini nasıl ifade etmek istiyorsa öyle ifade etsin. Onunla birlikte alışverişe çıkın. Ne almak istediğine kendisi karar versin ve satıcı ile kendisi muhatap olsun. Bu sayede sosyal özelliklerini de desteklemiş olacaksınız. Çocuklarınızın yanlışlarını bağışlamaktan kaçınmayın. Onun yanlışlarını büyütmeyin. Çocuklarınızda bu sayede yanlışlarını görecek ve hataları ile yüzleşmekten korkmayacaktır.

Çocukların hepsi cesaretlendirilmek ister. Cesaretini yükseltmek adına başarılarını onun duyacağı şekilde yüksek sesle dile getirin. Bahsettiğimiz gereksiz bir övgü değil. Başarıların övülmesi daha iyilerin yapılması adına bir adımdır. Çocuklara özgüven nasıl kazandırılır konusunda ailelerin özellikle dikkat etmesi gereken ve kesinlikle yapmaması gereken davranışlardan biri ise kıyaslamak. Kıyaslamalardan kaçının.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git