Bebeğin Ateşi Yükselince Yapılacaklar

7 Haziran 2020 tarihinde eklendi, 522 kez okundu.

Yüksek ateş ebeveynlerin bebeklerinde görülme durumunda en korktukları durumdur. Bebeğin ateşi yükselince yapılacaklar için gerekenler konusunda ise birçok yanlış bilgi var. Anne ve babalar doktora ne zaman gidilmesi gerektiği konusunda bazen net karar veremiyorlar. Yüksek ateş belirtisi gösteren bebeğe bilinçli yapılan müdahalelerle bebeğin ateşi hızla indirilebilir. Ateş vücudun farklı virüs, bakteri ve diğer mikroorganizmaları tanımlama ve onlarla savaş sonucu gösterdiği doğal bir tepkidir. 38 derece ve üstü ölçülen ateş, yüksek ateş sayılır. Bebeğin ateşi yükselince yapılacaklar ise başlıca olanlar şunlardır.

Kıyafetlerine Dikkat Etmek

Bebeğin üzerinde çok kalın kıyafetler var ise bu kıyafetler çıkartılmalı ve yerine ince bir pijama giydirilmelidir. Bebeğiniz üşüyor olabilir lakin üstünü daha da örtmek veya giydirmek olumsuz olabilir.

Sıvı Alımına Özen Göstermek

Bol su içirtilmelidir. Sıvı gıdalar tercihen verilmelidir.

Ortamın Sıcaklığını Kontrol Etmek

Bebeğin bulunduğu ortam oda sıcaklığı denilen 21-22 derece haline getirilmelidir. Fazla sıcaklık kötü etkileyebilir.

Ilık Duş Aldırmak

Ne sıcak ne de soğuk bir su ile duş aldırmak ateşe olumlu bir etkisi olabilir. 29-32 derece su ile aldıracağınız duş bebeğe rahatlama da sağlatabilir. Eğer ki duş aldıramıyorsanız ıslak bir bezle vücudu gezdirilebilir. Bu aşama ferahlık sağlar.

Hemen Ateş Düşürücüye Sarılmamak

Yapılan yanlışlardan biridir. 39 derece ve üstü olan ateşlerde ancak doktor onayı varsa ateş düşürücü içirilmelidir.
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git