Ayakkabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

4 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 9.183 kez okundu.

Kadınların moda ile ne denli iç içe olduğu biliniyor fakat sağlıkla alakalı bazı noktalarda çok büyük hatalar yaptıkları da itiraf edilmelidir. Peki kadınlar olarak seçtiğimiz ayakkabılar sağlığımızı tehdit ediyor mu? Sağlığımızı tehlikeye atmamak için bir ayakkabıda aradığımız kriterin güzel görünümün yanı sıra muhakkak ortopediklik ve ayak yapısına uygunluk olması tavsiye edilir.

Ayak yapısını en çok tehdit eden noktaların başında topuklu ayakkabılar gelmektedir. Her ne kadar satın almış olduğunuz ürün kaliteli ya da rahat olduğu söylenen bir model olursa olsun, uzun saatler boyunca kullanıldığı zaman topuklu ayakkabıların ayak sağlığınızı tehdit ettiğinden emin olabilirsiniz. Uzmanlar da en azından tabanlık vasıtası ile bu topuklu ayakkabıları kullanmanızı tavsiye etmektedir. Şeffaf ortopedik tabanlıklar sayesinde ayak tabanının rahat bir nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Ayak Sağlığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Ayak sağlığı hakkında bu denli yanlış seçimler yapılmasının sebeplerinin başında konu hakkında bilgi sahibi olmamamız gelmektedir. Bilgi sahibi olmadığımız için topuklu ayakkabıları, dolgu topukları ve hatta düztaban babetleri saatler boyunca ayağımızdan çıkarmıyoruz. Hâlbuki kadınların bu sıralanan ayakkabı türlerinin hiçbiri ile birkaç saatten uzun zaman harcamamaları gerekmektedir. Özellikle yüksek topuklu ayakkabılar ile hem ayak taraklarınızı hem de topuk kısmını net olarak tehlikeye atmış oluyorsunuz. Son dönemlerde sık kullanılan modellerden biri olan stilettolar bu tehlikeyi tavan noktasına ulaştırmıştır. Sivri ve ince topuklu ayakkabıları giyerken her ne kadar güzel görünseniz de sağlığınızın sizin önceliğiniz olması gerekmektedir.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git