Hiçbir anne bebeğinin yemeğini çıkarmasını ya da bu gibi durumlardan rahatsızlanmasını istemez. Yeni doğan reflüsü görüldüğü bebeklerde rahatsızlığa neden olur ve bazen büyük acılar verebilir. Bu hastalığı biraz daha yakından tanıyıp önlemlerimizi almak için ne yapabiliriz bir göz atalım.

Reflüs, çocuğun yediklerini veya içtiklerini bir süre sonra geri çıkarmasıdır. Bebeklerde bu durum daha ciddi bir hal alır.

Yeni doğan bebeklerde ilk aylarda gözükmese de bu hastalık 3. ayın başlarında ilk belirtilerini göstermeye başlar. 12. ayın sonunda ise hastalık geçmiş olur; tabi ki gerekli önlemler alındığı halde.

Reflünün ilerleyip tehlikeli duruma gelmesine ise Gastroözofajiyal reflü denir. Bu hastalık mide asidinin yemek borusuna kaçmasıyla meydana gelmektedir. Bu acı doğrultusunda yediklerini çıkarmak zorunda kalan bebek büyük acılar çeker ve kilo alamaz.

Eğer ki bebeğiniz yediğini sık sık çıkarıyorsa, uyuyamıyorsa, sık sık çektiği acılar nedeniyle ağlıyorsa bunlar reflü hastalığının belirtileri olabilir.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler