Kendini Çocuklarına Adayan Ebeveynler

19 Ocak 2018 tarihinde eklendi, 8.502 kez okundu.

Toplumumuzda en fazla yapılan yanlışların başında anne ve babaların çocuklarına kendileri adamaları gelmektedir. Özellikle anneler çalışmamaları halinde tüm zamanlarını çocuklarıyla geçirmekte ve kendilerine ayırmaları gereken özel zamanları ihmal etmektedirler. Çalışan anneler ise işten geldikleri andan itibaren çocuklarıyla kaybettikleri zaman dilimini telafi etmeye çalışırken helak olmaktadırlar.

Çocuk Yetiştirmede Yapılan Hatalar

Çocuk yetiştirme üzerinde yazılı pek çok kitap bulabilirsiniz. Her birinin ana teması ise anne ve babalarının çocuklarıyla kaliteli zaman geçirmesidir.

Toplumumuzda özellikle anneler bu konuda fazla verici olabilmektedirler. Kendilerine ayırmaları gereken zaman dilimini de çocuklarına vererek kendilerini ihmal etmekte bir süre sonra bu durum bayanların üzerinde stres yaratmaktadır.

Kendine nefes alanı oluşturmayan bayanlar artan iş yükleri ve sosyal yaşamdan kopmaları nedeniyle bir süre sonra depresyona girebilmektedirler.

Uzmanlar bu konuda annelere ve babalara şunları tavsiye etmektedirler;

  • Çocuğunuzla oyun zamanları belirleyin,
  • Ödevleri konusunda sizden yardım talep etmelerini beklemeli, onlar istemeden ödevlerin başına oturarak yardımcı olmamalısınız,
  • “Hayır” demeyi öğrenmelisiniz.
  • Kendinize ait zaman dilimleri yaratmalısınız, tek başınıza ve eşinizle birlikte geçireceğiniz ufak zaman dilimleri ayırmak size ve aile yaşantınıza olumlu katkılar sağlayacaktır.
  • Onların sahibi olmadığınızı sadece anne ve babası olduğunuzu anlamalısınız,
  • Onlardan sorumlu olduğunuz fikrine kendinizi çok fazla kaptırmadan kendi hayatınızın sorumluluklarını unutmamalısınız.
  • Ebeveyn olmanın keyfini sürmeye bakmalı bundan keyif almaya çalışmalı iş olarak görmemelisiniz.

Bunlara uymanız halinde hayat size ve çocuğunuza daha kolay olacaktır. Çocuk yetiştirmenin zorluluklarına ekstra zorluklar eklemek hem çocuğunuzu olumsuz etkileyecek hem de sizi çıkmazlara sürükleyecektir. Bunu unutmadan anne ve baba olmaya devam etmelisiniz.

Etiketler:
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git