Ayaklara gerekli bakım yapılmadığı zaman çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Topuk çatlakları, mantarlar,  enfeksiyonlar ayak bakımının yetersiz kaldığı zamanlarda oluşmaktadır. Ayak sağlığı ve güzelliği için mutlaka pedikür yapılmalıdır. Pedikür sadece güzellik merkezlerinde değil evde de yapılabilir.

Evde Pedikür Nasıl Yapılır

Evde pedikür yapma işlemine sıcak suya 3 ya da 4 yemek kaşığı karbonat karıştırarak başlanır. Ayaklar 20 dakika boyunca bu suda bekletilerek yumuşaması sağlanır. İyice kurulanır ve tırnaklar istenilen boyutta kesilir. Sonrasında pedikür makası ile tırnakların etrafındaki etler kesilir. Sonrasında tırnaklarda bulunan katiküller küçük tahta ile itilir. Bu şekilde pedikür işlemi tamamlanır.  Sonrasında oje sürülebilir.

Ayak Bakımının Püf Noktaları

Her duş sırasında ponza taşı ile topuklar ovulmalıdır. Aşırı sert bir şekilde ovalandığı zaman topuklara zarar verebilir. Ölü deriler soyulmaya çalışılmamalıdır. Ayrıca her gün aynı ayakkabı giyilmemelidir. 15 günde bir peeling yapılmalı ve ölü derilerin uzaklaştırılması sağlanmalıdır. Tırnak etleri çok gerekmediği sürece kesilmemelidir. Gerekmeden etlerin kesilmesi ile enfeksiyon riski artacaktır.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler