Saç Dökülmesi Nedir

İnsanlar da bulunan saçın ömrü üçe ayrılmaktadır: En uzun evre olan ve saçın ortalama ayda 1 cm uzadığı büyüme evresi, ortalama 2 veya 3 hafta süren ve dökülmeye hazırlandığı dinlenme evresi ve 2veya 4 ay süren dökülme evresi olarak bilinmektedir. Tabi bu süre içerisinde saça uygulanan boyama, tarama, fırçalama işlemleri ile bu süre daha da kısalabilmektedir. Bilinmesi gereken diğer bir konu ise bu saç ömrünün uzatılamayacağıdır. Yani ömrünü tamamlayan saç zamanı dolduğunda kendiliğinden kayıp düşecektir. Dökülen saçın yerine yeni saç çıkar ve bu döngü ömür boyu devam eder.

Saç Neden Dökülür

İnsanlarda saç ortalama 4 ila 6 sene arasında yaşamaktadır. Son derece doğal olan bu süreçte günde ortalama 50-100 arası saç teli dökülmesi normal kabul edilmektedir. Saçların bu orandan daha fazla dökülmesinin birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bu nedenleri: genetik faktörler, deri problemleri, yanlış ve düzensiz beslenme, vitamin ve mineral eksikliği, hormonal sebepler, bazı ilaçlar ve iç hatalıkları, doğum, kemoterapi, kozmetik ürünler, stres ve depresyon olarak sayabiliriz.

Dökülmeyi Önleme

Öncelikle doğru tanı yapılmalı ve uygun tedavi sürecine başlanmalıdır. Protein açısından zengin gıdalar tüketilmeli, mümkün olduğunca kozmetik ürün kullanılmamalı, saça perma, fön gibi uygulamalar yapılmamalıdır. Vitamin eksikliği varsa uygun vitamin takviyesi yapılmalı, saç dökülmesi hastalık kaynaklı ise önce hastalığın tedavisi yapılmalıdır.


editor

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler