Saçlar neden yağlanır?
Aslına bakılır yağlı saç diye bir şey yoktur, saçlı deri yağlıdır ve saç da deriden gelen yağla birlikte yağlanır. Düz saçlarda deriden salgılanan yağ gün boyunca saçlara hızla yayılır. Ama bu olay kıvırcık saçlılarda daha az görülür.

Yağlı saçlar nasıl tedavi edilmelidir?

Yağlı saçlardan kurtulmak için en önemli netken şampuandır. Bunun için çok dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Yağlı saçlar için üretilen şampuanlar, yağı deriden arıtmak için çok fazla surfaktan içerir. Surfaktanlar yağı ve sudaki kiri uzaklaştırır.

Saçlar ne sıklıkla yıkanmalıdır?

Birçok kişi şampuanlarında saçı yıkadığını düşünmektedir ama şampuanların asıl görevi aslında saçlı deriyi yıkamak, temizlemektir. Bu nedenle şampuan seçimi saçlı deriye göre yapılmalıdır.

Yağlı saçın çok sık yıkanması aslında kötü bir şeydir. Düşündüğümüzün aksine yağ hücrelerinin daha fazla çalışmasını ve daha fazla yağlanmayı sağlar. Bunun için günde bir kereden fazla saçlarımızı yıkamamalıyız.
Yağlı saçlar nasıl yıkanmalıdır?
Aşırı yağlı saçları yıkarken saçlar şampuanlanmadan önce saçlı deriyi iki kez yıkamak gerekebilir. Hastaya şampuanın köpürmeye başlamasının, saçlı derideki yağın uzaklaşması anlamına geldiği anlatılmalıdır. Bazen saçlı deri çok yağlı olduğunda, yağlar deriden uzaklaştırıldığı için köpürme olmayacaktır.
Saçı uzun olan bayanlar şampuanı saçlı derilerine saçlarını tepede toplamadan uygulamalı ve parmaklarla saçlı deriye masaj uygulanmalıdır.

Yağlı saçlar için nasıl şampuanlar kullanılmalıdır?

Saç bakım ürünlerinde belli başlı özellikler aranır. Saçı yağlandırmaması, kırılmasını önlemesi, kurumasını önlemesi, saçın dokumasını geliştirmesi ve nemlendirici etki yapması gerekir. Bunun için birçok türde şampuan türü vardır. Yağlı saçlar için olan şampuanlar az nemlendirici ve kuvvetli şampuanlar içerir. Şampuan seçerken lanolin, yağ ve silikon içermeyenleri tercih edelim.


admin

0 Yorumları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler