saç bakım hataları, Bir kadının en önemli parçası saçlarıdır. İsterseniz uzun isterseniz kısa saçlara sahip olun, onların hep sağlıklı, parlak ve yumuşacık olması gerekir. Saçlarımızın güzel olması için iyi bir bakım yapıyor olabiliriz; ancak bunla birlikte farkında olmadan saç bakım hataları yapıyor da olabiliriz. Biz de bu yazımızda her gün yaptığımız saç bakım hatalarını ele aldık. En beklemediğimiz yerden saçlarımızı yıpratmak tüm emeklerimizin boşa çıkmasına neden olabilir.

Kendinize Bakın

Açıklığa kavuşturmamız gereken bir konu ise saçınızın sağlıklı görünmesinin aslında vücudunuzun da sağlıklı olmasına bağlı olduğu. Saçlarınız vücudunuzun bağımsız bir parçası değildir. Sağlıksız beslendiğinide, yeterli su içmediğinizde, uyku düzeniniz yoksa ve aşırı stres altındaysanız, saçlarınız güçsüzleşir ve mat bir hal alır. Saçlarınız elektrikli saç şekillendiricilerin ısısıyla daha da cansız ve kötü bir görünüme bürünür. Bu durumu düzeltmek için önce hayatınızı düzene sokup, sağlıklı bir beslenme planı oturtmalısınız. Fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler tüketmek saçlarınıza iyi gelecektir.

Yanlış saç kurutma şekli

Artık büyüdünüz ve kocaman bir kadın oldunuz, anneniz de başınızda saçınızı kurutmanız için beklemediğine göre havluyla saçlarınızı ovuşturmanıza luzum yok değil mi? Saçlarınız ipek gibidir. Sert havlularla saçlarınızın tüm nemini alırken, yaptığınız sert hareketlerle de saçlarınıza zarar verirsiniz. Saçlarınızdaki ıslaklığı havluyla kurulamak için kendinize koton veya mikrofiber bir saç havlusu edinin. Saçlarınızı yumuşak hareketlerle iki katman arasına alarak yavaşça ovun. Ya da sadece saçınızı havluyla sarıp öylece bekleyebilirsiniz.

Saçınızı tararken dikkat edin!

Bir çoğumuz sabah evden aceleyle çıkmaya çabalarken saçlarımızı taramak yerine adeta yoluyoruz. Elimizdeki fırçaya baktığımızda aşağı doğru süzülen saç öbekleri bizi üzse de yapacak bir şeyimiz olmadığını düşünüyoruz. Üstelik ıslak saçlarımızı vahşice tararken saçlarımıza daha çok zarar verdiğimizin farkında değiliz. Özellikle uzun saçlarda oluşan ve açılmamakta ısrar eden düğümleri elimizdeki fırçanın sert darbeleriyle açmaya çalışmak yerine öncelikle bir saç kremini saçlarımıza sürümeliyiz. Uçlara doğru uygulayacağınız saç kremi saçınızın daha kolay taran masına yardımcı olur.

Saç kurutma

Biz kadınların olmazsa olmazı saç kurutma makineleri. Onlarsız saçlarımız çılgınlar gibi kabarıyor ve garip şekillere bürünüyor. Bir fön makinesi ve saç fırçası ise saçımızda mucizeler yaratıyor. Peki saç kurutma makinesiyle saçlarımızı kuruturken nelere dikkat etmeliyiz ki saçlarımız zarar görmesin? Çok basit! Saçlarınız tamamen ıslak olduğunda yüksek sıcaklıkta hava üfleyen bir fön makinesiyle kurutmaya çalışmak saçınızdaki sadece fazla nemi buharlaştırıken, havluyla nemi alınmış ve kurumaya başlamış saçınızı yüksek ısıyla kurutmanız saçınıza zarar verecektir. Bunun yerine makinanızın sıcaklık ayarını düşürerek, düşük sıcaklıkta çalışan bir fön makinesiyle saçlarınızı kurutabilirsiniz.

Yağlı saçlar

Saçlarımızı uzun bir süre yıkamamak saçımızın en büyük düşmanı! Birçok kadın saçını yaptırdığında, tekrar yıkamak için saçının iyice bozulmasını ve pislenmesini bekler.Bazı kadınlar da saçların kendi yağının faydalı olduğunu savunur. Gerçek ise, üç gün önce fön çekilmiş saçlarınız aslında güzel gözükmenin çok ötesinde, tam bir cadı saçı gibi duruyor. Saçlarınızın doğal bakımı ise, saçlarınızı yıkamamak olmamalı. Çünkü saç derisinin yağlı olması saçınızı nemlendirmez yalnızca kayganlaştırır. Ayrıca saçlarımızın nemlenmesini istediğimiz kısım saçlarımızın dipleri değil uç kısımlarıdır. Saçlarınızın sağlıklı olmasının birinci adımı temizliktir. Şehrin tozundan iyi arındırılmış saçlar için, saçınızı besleyici bir şampuanla gün aşırı yıkamanız gerekir. Saç kremlerini ise saçlarınızın diplerine değil, uç kısımlarına uygulayın.

Saçları yıkarken de dikkat etmemiz noktalar var tabii. Öncelikle çok fazla sıcak sudan kaçınmalıyız çünkü bu saç tellerinizin kırılmasına neden olur. Şampuan kullanım miktarını da iyi ayarlamak gerekiyor. Örneğin kısa saçlara bir nohut tanesi büyüklüğünde gerekirken siz onu daha fazla kullanırsanız ve bir hafta içinde çok sık yıkarsanız saçınız çabuk dökülür ve kepeklenme olur. Saç kremini bol bol sürünce faydası artmıyor. Her şey olması gerektiği kadar kullanılırsa fayda sağlar. Eğer saç kremlerini fazlaca kullanırsanız, saçlarınızın dökülmesine ve incelmesine zemin hazırlamış olursunuz.


admin

0 Yorumları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

appnexusFacebook Paylaş

Etiketler