Anaerkil Toplumlarda Kadınlar Daha Sağlıklı!

8 Aralık 2020 tarihinde eklendi, 184 kez okundu.

New Mexico üniversitesinde yapılan araştırmalarda kadın ve erkek cinsiyet rolleri kadınların sağlığını erkeklere oranla daha fazla etkiliyor. Son dönemde erkeklerin kadınlardan daha erken öldüğü üzerine yapılan araştırmalardan sonra nedenler incelenirken, kadınların daha çok hastalıkla mücadele ettiği ortaya çıktı.

Anaerkil Toplum Mosuo’da Kadınlar Sağlıklı!

Anaerkil toplumlarda erk düzenine dair izler taşınmamaktadır. Kadın ve erkeklerin eşit düzlemde ve ahlaki yargılanma oranlar daha azdır. Kadınlar için yapılan araştırmalarda, anaerkil bölgelerde kadınlar % 3,6 oranında hasta olurken, ataerkil toplumlarda oranlar % 8,3 oranında. Genel olarak kronik enfeksiyon rahatsızlıklarının da görüldüğü ataerkil toplumlarda, kadınların ruhsal sağlıklarının da etkilendiği görülüyor.

Ataerkil Toplumlar Cinsiyet Rollerine Zarar Veriyor

Ataerkil toplumlar kadın ve erkek baskıları nedeniyle, erkeklerin de kadınların da mutsuz olduğu bir düzenden müzdarip. Son dönemde yapılan Gender ( Cinsiyet) araştırmalarında erkekler ve kadınlar ilişkilerinde, evliliklerinde ve iş yaşantısında ataerkil düzenin neden olduğu ahlakli, liberal ve dayatmacı ilişki rollerinden muzdarip. Ataerkil toplumlarda erkekler daha erkek vefat ediyor.
Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git