Yorgunluğa İyi Gelen Vitaminler

21 Mart 2016 tarihinde eklendi, 2.692 kez okundu.

VİTAMİNLE GELEN GÜÇ

Neden yorgunuz? Sonrasında da mutsuzuz…

Metropol hayatının getirisi olan stres, yoğunluk , uykusuzluk , düzensiz beslenme beraberinde  halsizlik ve aşırı yorgunluğu da getiriyor. Fiziksel ve duygusal  yükün oluşturduğu stresle başedememe durumu  özellikle kadınlarda,gençlerde ve orta yaşlılarda, mesleki statüsü düşük olanlarda daha fazladır.Yorgunluk  kişilerde tahammülsüzlük , sinirlilik ve depresyon eğilimlerini tetikler. Kişinin  yaşam kalitesini düşürür ve hayata mutsuz bir pencereden bakmasına neden olur. Bu durumdan korunmak için yorgunluğa iyi gelen vitaminleri  fazlaca tüketmeliyiz.

Vitaminlerden gelen enerji

Maalesef  modern hayat bizden oldukça fazla bir enerji ve performans beklemektedir.Kişiler  bu beklentiye cevap verebilmek için  uykularına ve beslenmelerine oldukça fazla önem vermelidirler. Hatta vitamin değeri yüksek besinlerle birlikte takviye vitaminler de kullanmalıdırlar. Böylelikle fiziksel ve ruhsal yorgunluklarını en aza indirip , daha dinç ve sağlıklı aynı zamanda enerjik bir yaşam sürdürürler.

Başucu vitaminler

Özellikle; tahıl,fındık, balık , patates,yumurta, zeytinyağı vb besinlerde bulunan  E vitamini  yorgunluğa iyi gelen vitaminlerin başında yer alır.   Turunçgillerde,soğan,maydonoz ve yeşil sebzelerde bolca bulunanan C vitamini yorgunluk hissinden uzaklaşmamızda çok etkilidir. Özelllikle mevsimsel yorgunlukların (bahar sendromunun)  giderilmesinde   son derece gereklidir. Aşırı yorgunluk dönemlerinde ve yoğun enerji gerektiren durumlarda balık,süt ve yumurta gibi gıdalarda bulunan D vitamini tüketmemiz gerekir. Badem, süt, yeşil sebzeler ve baklagillerde bulunan Kalsiyum  yorgun ve bitkin hissetmemek için eksiksiz olarak tüketilmelidir.

Vitaminsizsen yorgunluğa ‘Merhaba ‘ de…

En nihayetinde kaliteli ve sağlıklı bir yaşam herkesin en doğal hakkıdır. Hayatın gerisinde kalmamak ve gerekli enerjiyi elde edebilmek için vitaminlere ihtiyacımız var. Ve eğer  yorgunluğa iyi gelen  vitaminleri  besinlerden yeteri kadar sağlayamıyorsak mutlaka  takviye vitamin kullanmalıyız.

Vitaminli  ve dinamik bir hayat dileğiyle…

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git