Yaşlara Göre Hamile Kalma Oranı

27 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 3.519 kez okundu.

Anne olabilmek önemlidir ve daha önce yaşanmamış bir duygunun tecrübe edilmesini sağlar. Fakat unutulmamalıdır ki yaşın ve biyolojik olarak gelişme süreçleri ile akıl olgunluğu gibi etkenlerinde bir bebek sahibi olmada önemi vardır. Genelde yaşlara göre hamile kalma olasılığı nedir diye merak edenler olabilir. Hamile kalma durumları, anne olacak adayların yaşantısı, geçmiş durumları, kullandığı ilaçlar, yaşadığı fiziksel aktiviteler ve genetik durumlara göre değişebilir. Bu yüzden belirli bir yaş kitlesi için hamile kalamaz kalır ya da gibi yargılarda bulunmak, yaşam döngüsü açısından doğru bir tespiti olmayacaktır. Fakat yapılan analizler bazı riskleri yaş gruplarına göre yüzdelere göre paylaştırmaktadır.

Yaşa Göre Hamile Kalma Oranları

Genelde ergenlik dönemlerinde düşük yapma olasılığının daha yüksek olduğu vurguları yapılır. Genelde 12 ile 16 yaşları bu bağlamda düşünebilmek mümkündür. Bu yaşlarda prematüre doğum yapma oranları fazla olduğu gibi ölü doğumlarında yaşanabileceği uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Buna ek olarak 20’li yaşlar yumurtalıkların en verimli olarak kabul edilen ve hamile kalma oranının yüksek olduğu yaşlar olarak tabir edilir. Adet dönemlerinin de bu süreçlerde düzene girmesi, daha iyi bir hamile kalma oranını  arttırmaktadır.

30’lu  yaşlar ise genelde kadınların daha da olgunlaştığı ve bir bebeğin sadece anne olmak için değil, o bebeğin yaşamını daha iyi bir geleceğe sevk edebilme gayeleri taşır. Yine de hamile kalma olasılıkları sizin sağlığınız, kendine bakımınız, beslenmeniz ve psikolojik ruh hallerinizle de doğru orantılı olduğunu unutmamalısınız.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git