Tunik Modelleri ve Yapılışları

16 Kasım 2018 tarihinde eklendi, 1.312 kez okundu.

Tunik modellerini örgüden oluşturduğunuz zaman hem elde edeceğiniz model çok daha kullanışlı olacaktır hem de uzun seneler boyunca hiçbir yıpranmaya uğramadan modelinizi kullanabilirsiniz. Tunik yapımı sırasında genel olarak koton ip kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde hem yumuşak hem de tiftiklenmeyen bir tasarım elde edilebilir. Seçtiğiniz ip ne denli kaliteli olursa sizin elde edeceğiniz sonuç da o derece memnuniyet verici olacaktır. Oluşturduğunuz modelleri sosyal medyada yayınlayarak kendinize özel bir sayfa oluşturabilir ve hatta bu modellerinizi satışa dahi çıkarabilirsiniz.

Model Nasıl Oluşturulur?

Tunik modelleri ve yapılışları sırasında uyum sağlanması gereken detaylardan bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

  • 60 ilmeklik bir başlangıç yapılmalıdır.
  • 60 ilmeklik bu başlangıç kısmının sonrasında her ilmekte bir adet artırmak sureti ile 105 ilmek elde edilinceye kadar örülmeye devam edilmelidir. Bu artırmalar kademeli yapıldığı için direkt olarak göze çarpmayacaktır.
  • 30 santim kadar 105 ilmeğe ulaştıktan sonra artırma yapmadan örmeye devam etmelisiniz.
  • 105 ilmekten bu 30 santim uzunluğunda alanın da örülmesinin sonrasında her sırada 1er ilmek azaltılarak yeniden 60 ilmeğe dönülmelidir. Modelin ön kısmı bu şekilde elde edilecektir.

Tunik modelleri ve yapılışları sırasında örgü boyutu konusunda revizyonlar yapabilirsiniz. Bu şekilde tam olarak bedeninize oturan modeller elde edebilirsiniz.

Modeli Nasıl Süsleyebilirsiniz?

Kolay örgü tunik modelleri tamamlandıktan sonra süslemeler ile modelinizi çok daha şık bir hale getirebilirsiniz. Modellerde aynı şekilde tığ ile oluşturduğunuz küçük motifleri ekleyebilir ya da bunun yanı sıra hoş farklı tasarımlar çıkarabilirsiniz. Ponponlar ve boncuklar son senenin en sık tercih edilen seçenekleri arasında yerini almaktadır.

Örgü tunik modelleri yeni çıkan boncuk ve oya türleri ile de harika detaylar kazanabilir. Özellikle modelin yaka kısmına bu süslerden iliştirirseniz elde edeceğiniz hoş yapı bir kademe daha ön plana çıkacaktır.

Modelin Ölçülerinde Değişim Yapabilirsiniz

El işi örgü tunik modelleri illa yukarıda belirtilen ölçülerde oluşturulmak zorunda değildir. Modeller üzerinde kendi ölçülerinize göre beden konusunda değişimler yapabilirsiniz. Bu sırada muhakkak beden ölçü tablosunu esas almanız gerekir. Özellikle ipin kalınlığını ve bunun yanı sıra kullandığınız şişin kalınlığını da muhakkak dikkate almalısınız. Bu değişkenler de modelin genişliği üzerinde direkt olarak etkili olan noktalardandır.

Etiketler:


adx


Sponsor Reklamlar
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git